Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich

     „Turniej Gospodyń” w powiecie radziejowskim- IV edycja

 

 

 

Kolejna edycja „Turnieju Gospodyń” za nami.  23 marca w  świetlicy wiejskiej w Świątnikach gm. Piotrków Kujawski 5 drużyn reprezentujących gminy: Bytoń, Dobre , Piotrków Kujawski, Radziejów oraz Topólka  rywalizowało w 6 konkurencjach.

Fot. Organizatorzy Turnieju

Konkurs obejmował różne dziedziny, ponieważ celem Turnieju jest zarówno aktywizacja mieszkańców powiatu radziejowskiego,  promowanie środowiska wiejskiego oraz kultywowanie tradycji kulinarnych i kulturowych regionu. Drużyny biorące udział miały pole do popisu: rękodzieło, kulinaria, folklor, promocja gminy oraz zawody sprawnościowe w kuchni. Była też konkurencja niespodzianka z jajkiem w roli głównej – Święta Wielkiej Nocy za pasem. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, od oceny szydełkowych koszulek na jajka, wysłuchanie przyśpiewek ludowych i opowieści  po rozstrzygnięcie , która gospodyni najsprawniejsza w kuchni i turlaniu jajek. Po żywej dyskusji wyłoniono laureatów w poszczególnych konkurencjach:

„Szydełkiem  malowane” –  za najładniejszą , najbardziej bogatą w ściegi i kompletną koszulkę I miejsce otrzymała gmina Bytoń, wyróżniono gminę Piotrków Kujawski oraz Radziejów.

Fot. Szydełkiem malowane I miejsce

Fot. Szydełkiem malowane

Fot. Szydełkiem malowane

Fot. Konkurencja -szydełkiem malowane

Fot. Konkurencja -szydełkiem malowane

Fot. Konkurencja -szydełkiem malowane

Kapliczka z historią w tle”-  Bezapelacyjnie najlepszą prezentację, rzekłabym inscenizację, legendy związanej z przydrożną kapliczką odegrała drużyna z gminy Topólka. Wszystkim dech zaparła pełna rekwizytów , kostiumów i ekspresji prezentacja historii. Trup się ścielił gęsto. Wyróżniono w tej konkurencji gminy: Dobre oraz Piotrków Kujawski.

Fot. Konkurencja- Kapliczka z historią w tle Topólka

Fot. Konkurencja -Kapliczka z historia w tle Bytoń

Fot. Konkurencja -Kapliczka z historią w tle Piotrków Kujawski

Fot. Konkurencja-Kapliczka z historią w tle Dobre

„Na kujawską nutę” – w tej konkurencji prym wiodła drużyna z gminy Dobre. Komisja przyznała I miejsce nie tylko za walory artystyczne i elementy stroju ludowego, ale przede wszystkim za prezentację kujawskiej przyśpiewki z podziałem na role: damską i męską, jak to w przyśpiewkach być powinno. Komisja wyróżniła drużyny z Bytonia oraz Piotrkowa Kujawskiego.

Fot. Konkurencja- Na kujawską nutę Dobre

Fot. Konkurencja-Na kujawską nutę Radziejów

Fot. Konkurencja-Na kujawską nutę Topólka

Fot. Upominek Burmistrza Miasta i Gminy Piotrków Kujawski

Fot. Zespół folklorystyczny Piotrkowianie

Kujawskie ucztowanie – dziedzictwo kulinarne to kategoria, której nie mogło zabraknąć w powiatowych zmaganiach. Drużyny zaprezentowały się tym razem „w rytm mazurka”. Komisja, aby rozstrzygnąć tę konkurencję sięgnęła do tradycyjności – wygrał mazurek najbardziej tradycyjny, a nagrodę główną otrzymała gmina Topólka. Oprócz związku z tradycją  zaprezentowano ciekawą historię przepisu na tenże mazurek. Wyróżnienia otrzymały wypieki z Dobrego oraz Piotrkowa Kujawskiego.

Fot. Nagrodzony Mazurek Topólka

Fot. Prezentacja mazurków Radziejów

Konkurencja-Kujawskie ucztowanie Piotrków Kujawski

Konkurencja – Kujawskie ucztowanie Dobre

Fot. Konkursowe Mazurki

Zawody w kuchni czyli  „Zawody na noże”. Ta konkurencja pokazała, w której gminie najsprawniej operują nożami. Uczestnicy mieli za zadanie pokroić warzywa ( jajko, marchew, ziemniak) na sałatkę warzywną w wyznaczonym czasie. Okazuje się , że krojenie zwłaszcza w jednorazowych rękawiczkach do łatwych nie należy! Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie gmina Piotrków Kujawski, wyróżniono Bytoń i Radziejów

Fot. Konkurencja – Zawody w kuchni

Fot. Konkurencja – Zawody w kuchni

Fot. Konkurencja – Zawody w kuchni

Po zawodach w kuchni przyszedł czas na konkurencję niespodziankę – „Jajko w roli głównej”. Uczestnicy wiedzieli tylko tyle, że  główną rolę pełni jajko. Panie podpytywały,  czy to będzie malowanie jajek? czy może jakaś potrawa z jajek? Ubijanie białek odpadało – było w poprzedniej edycji.  Nie było pisanek, za to turlanie ugotowanego jajka po podłodze. Drużyna,  która jednym ruchem poturlała swoje jajko najbliżej  wyznaczonego punktu wygrywała. Najlepiej z jajkiem dała sobie radę przedstawicielka Radziejowa, ustępowały jej drużyny z Dobrego oraz Topólki.

Fot. Przed biesiadą

Oprócz głównej atrakcji, w postaci zmagań drużyn, podczas   IV edycji „Turnieju Gospodyń” zobaczyć można było pokaz lepienia pierogów przygotowany przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi. Jeszcze przed obiadem goście mogli popróbować pierogów z gęsim farszem i płatkami owsianymi. Pan Andrzej Klonecki -prezes Fundacji zachęcał do przyzagrodowej hodowli gęsi oraz  sprzedaży w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Nie tylko zmysł smaku, ale i zmysł słuchu miał swoją ucztę- zadbał o to  zespół folklorystyczny „Piotrkowianie”  z Piotrkowa Kujawskiego, który zebrał gromkie brawa i doczekał się dwóch bisów. Sponsorami nagród było Starostwo Powiatowe w Radziejowie . Burmistrz Miasta i Gminy w Piotrkowie Kujawskim uhonorował wszystkie drużyny upominkiem oraz zapewnił, że gmina otwarta na kolejne edycje konkursu. Każdy znalazł coś dla siebie, goście miłą zabawę i pyszne przyjęcie, uczestnicy laury i nagrody, komisja konkursowa spełnienie , a gospodarze  zadowolenie.


Pokaz lepienia pierogów

Pokaz lepienia pierogów-Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi

Urszula E. Nowakowska

PZDR Radziejów