Przedwiośnie w kuchni

Wiosna zbliża się małymi kroczkami. Widoczne są już jej pierwsze oznaki: kwitnąca leszczyna czy ożywienie wśród niektórych gatunków ptaków. W kuchni jeszcze nie czas na nowalijki, chyba że te z importu. Zdecydowanie lepiej poczekać na nasze, rodzime produkty. Przedwiośnie to czas, by do domowych posiłków wykorzystać zapasy zgromadzone jesienią: grzyby, kiszonki czy warzywa korzeniowe.

 

Kurczak w miodzie

Składniki: kurczak lub części (skrzydełka, podudzia), 2 cytryny, 0,5 szklanki płynnego miodu, 1 łyżeczka suszonego rozmarynu, łyżka oleju, sól, pieprz, sezam.

Wykonanie: kurczaka umyć, osuszyć, natrzeć solą, pieprzem i rozmarynem. Sparzyć cytryny. Skórkę zetrzeć, sok wycisnąć. Sok wymieszać z połową skórki i miodem. Kurczaka ułożyć w naczyniu i zalać sosem. Przykryć i wstawić do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc, kilka razy obracając mięso. Po tym czasie wyjąć kurczaka z zalewy, przełożyć na blachę i piec w 180°C lub smażyć na patelni. Co jakiś czas polewać resztą zalewy i obracać. Udekorować cytryną i sezamem.

Placki z kurczaka

Składniki: 1 podwójna pierś z kurczaka, 1 cebula lub szczypior, 0,5 czerwonej papryki, 2 łyżki majonezu, 2 łyżki mąki, 1 łyżka bułki tartej, 1 jajko, sól, świeżo zmielony pieprz.

Wykonanie: mięso umyć, osuszyć, drobno posiekać (nie mielić). Cebulę lub szczypior i paprykę drobno pokroić. Wymieszać z mięsem. Dodać majonez, jajko, sól i pieprz. Wstawić do lodówki na min. 1 godz. lub dłużej. Po tym czasie dodać mąkę i bułkę tartą. Łyżką nakładać na rozgrzany tłuszcz, formować placki. Smażyć na rumiano z obu stron.

Sałatka warstwowa z kalafiorem

Składniki: sałata lub kapusta pekińska, świeży ogórek, 3 strąki kolorowej papryki, pęczek rzodkiewki, szczypior, koper, 3–4 pomidory, 3 jajka ugotowane na twardo, zblanszowany kalafior.

Sos: majonez, łyżka musztardy, sól, pieprz, śmietana 12% do rozrzedzenia.

Wykonanie: sałatę/kapustę umyć, pokroić i ułożyć na dnie naczynia (nie solić). Ogórka, rzodkiewki, paprykę pokroić w sporą kostkę, przyprawić solą i pieprzem, ułożyć na sałacie/kapuście, posypać szczypiorem. Następnie ułożyć kalafiora, a między różyczki włożyć cząstki pomidora. Na koniec dodać pokrojone w ćwiartki jajka. Przyprawić solą i pieprzem. Składniki sosu wymieszać i polać sałatkę. Posypać koprem. Sałatki nie mieszać, najlepiej smakuje jak trochę postoi.

Kaszotto z grzybami leśnymi

Składniki: 400 g grzybów leśnych lub pieczarek, 1 cebula, 1 marchew, 2–3 ząbki czosnku, 1 łyżka oleju, 2 łyżki masła, 50 ml śmietany kremówki, sól, pieprz, majeranek, suszony tymianek, 100 g świeżego szpinaku, 250 g kaszy pęczak.

Wykonanie: kaszę gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, można dodać pół kostki rosołowej i liść laurowy. Grzyby oczyścić i pokroić w plastry, cebulę i marchew w kostkę. Na patelni podgrzać 1 łyżkę masła i olej, zeszklić cebulę. Dorzucić przeciśnięty przez praskę czosnek, grzyby i marchew. Smażyć ok. 7–10 minut. Dodać zioła, doprawić solą i pieprzem. Wlać śmietankę i dodać resztę masła. Dusić aż sos trochę zgęstnieje. Dodać szpinak i chwilę smażyć. Na koniec wymieszać z kaszą. Podawać od razu po przygotowaniu.

Bułeczki z kiszoną kapustą

Składniki: 25 dag kiszonej kapusty, 0,5 kg mąki, 0,5 kostki świeżych drożdży lub 7 g suszonych, 1 łyżka cukru, 250 ml mleka o temperaturze pokojowej, 1 cebula szalotka, 3 plastry szynki (opcjonalnie), 1 łyżka masła, sól, pieprz, majeranek.

Wykonanie: dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Szalotkę obrać, drobno posiekać. Szynkę pokroić w kostkę. Cebulę zeszklić na maśle. Dodać pokrojoną kapustę, dusić 15 minut. Dorzucić szynkę i jeszcze chwilę dusić. Doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Drożdże rozpuścić w niewielkiej ilości mleka z cukrem. Do mąki dodać resztę mleka, drożdże i kapustę. Zagnieść ciasto. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Piekarnik rozgrzać do 200°C. Z ciasta formować małe bułeczki i układać ciasno, jedna obok drugiej. Piec 40–45 minut na środkowej półce piekarnika z funkcją góra-dół, do zrumienienia. Są idealne do gulaszu.

Czekoladowe ciasto z burakiem

Składniki: 35 dag ugotowanych buraków, 300 ml oleju, 5 jajek, 28 dag mąki, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, 10 dag kakao, 20 dag cukru (lub mniej), 1 łyżka przyprawy korzennej (lub sam cynamon, wedle uznania), szczypta soli, bułka tarta i masło do formy.

Wykonanie: piekarnik rozgrzać do 180°C, przygotować formę. Buraki pokroić na kawałki i zmiksować z olejem. Nie przerywając miksowania dodawać stopniowo jajka. Miksować do połączenia składników. Mąkę przesiać z kakao i proszkiem do pieczenia. Dodać cukier, sól i przyprawę korzenną. Do masy buraczanej dodawać stopniowo suche składniki, miksując na niskich obrotach. Ciasto przelać do formy i piec z funkcją góra-dół przez ok. 60–75 minut, do tzw.: suchego patyczka. Ciasto przestudzić w formie.

„Sernik” jogurtowy

Składniki: 800 g jogurtu greckiego, 5 średnich jajek, 4 łyżki mąki ziemniaczanej, ¾ szklanki cukru, 60 g rozpuszczonego masła.

Spód: 8–12 herbatników, 40 g masła (można też zrobić bez spodu). Wszystkie składniki o temperaturze pokojowej.

Wykonanie: piekarnik rozgrzać do 150°C. Ciastka pokruszyć i połączyć z masłem, wyłożyć dno blachy. Białka oddzielić od żółtek, umieścić w szklanej misce. Połączyć jogurty, żółtka, mąkę i rozpuszczone masło. Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec dodając po trochu cukier. Ubijać 3 minuty. Pianę dodawać partiami do masy jogurtowej, delikatnie mieszając szpatułką. Piec w kąpieli wodnej przez 70 minut. Po tym czasie, ciasto zostawić jeszcze w piekarniku przez 20 minut. Studzić w piekarniku z delikatnie uchylonymi drzwiczkami, przez ok. 20 minut. Wyjąć, wystudzić, polać polewą czekoladową i posypać prażonymi migdałami lub orzechami.

Przepisy wybrała i fot.: Milena Gawrońska, KPODR

Opracowano na podstawie:

– praktykulinarny.com,

– lawendowy-dom.com.pl,

– kuchnia-marty.pl,

– aniagotuje.pl,

– „Piękno i pasje”, 2014.

Skip to content