Kolejna edycja „Turnieju Gospodyń” za nami. 23 marca w świetlicy wiejskiej w Świątnikach gm. Piotrków Kujawski 5 drużyn reprezentujących gminy: Bytoń, Dobre , Piotrków Kujawski, Radziejów oraz Topólka rywalizowało w 6 konkurencjach.
Fot. Organizatorzy Turnieju
Konkurs obejmował różne dziedziny, ponieważ celem Turnieju jest zarówno aktywizacja mieszkańców powiatu radziejowskiego, promowanie środowiska wiejskiego oraz kultywowanie tradycji kulinarnych i kulturowych regionu. Drużyny biorące udział miały pole do popisu: rękodzieło, kulinaria, folklor, promocja gminy oraz zawody sprawnościowe w kuchni. Była też konkurencja niespodzianka z jajkiem w roli głównej – Święta Wielkiej Nocy za pasem. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, od oceny szydełkowych koszulek na jajka, wysłuchanie przyśpiewek ludowych i opowieści po rozstrzygnięcie , która gospodyni najsprawniejsza w kuchni i turlaniu jajek. Po żywej dyskusji wyłoniono laureatów w poszczególnych konkurencjach:
„Szydełkiem malowane” – za najładniejszą , najbardziej bogatą w ściegi i kompletną koszulkę I miejsce otrzymała gmina Bytoń, wyróżniono gminę Piotrków Kujawski oraz Radziejów.
Fot. Szydełkiem malowane I miejsce
Fot. Szydełkiem malowane
Fot. Szydełkiem malowane
Fot. Konkurencja -szydełkiem malowane
Fot. Konkurencja -szydełkiem malowane
Fot. Konkurencja -szydełkiem malowane
„ Kapliczka z historią w tle”- Bezapelacyjnie najlepszą prezentację, rzekłabym inscenizację, legendy związanej z przydrożną kapliczką odegrała drużyna z gminy Topólka. Wszystkim dech zaparła pełna rekwizytów , kostiumów i ekspresji prezentacja historii. Trup się ścielił gęsto. Wyróżniono w tej konkurencji gminy: Dobre oraz Piotrków Kujawski.
Fot. Konkurencja- Kapliczka z historią w tle Topólka
Fot. Konkurencja -Kapliczka z historia w tle Bytoń
Fot. Konkurencja -Kapliczka z historią w tle Piotrków Kujawski
Fot. Konkurencja-Kapliczka z historią w tle Dobre
„Na kujawską nutę” – w tej konkurencji prym wiodła drużyna z gminy Dobre. Komisja przyznała I miejsce nie tylko za walory artystyczne i elementy stroju ludowego, ale przede wszystkim za prezentację kujawskiej przyśpiewki z podziałem na role: damską i męską, jak to w przyśpiewkach być powinno. Komisja wyróżniła drużyny z Bytonia oraz Piotrkowa Kujawskiego.
Fot. Konkurencja- Na kujawską nutę Dobre
Fot. Konkurencja-Na kujawską nutę Radziejów
Fot. Konkurencja-Na kujawską nutę Topólka
Fot. Upominek Burmistrza Miasta i Gminy Piotrków Kujawski
Fot. Zespół folklorystyczny Piotrkowianie
Kujawskie ucztowanie – dziedzictwo kulinarne to kategoria, której nie mogło zabraknąć w powiatowych zmaganiach. Drużyny zaprezentowały się tym razem „w rytm mazurka”. Komisja, aby rozstrzygnąć tę konkurencję sięgnęła do tradycyjności – wygrał mazurek najbardziej tradycyjny, a nagrodę główną otrzymała gmina Topólka. Oprócz związku z tradycją zaprezentowano ciekawą historię przepisu na tenże mazurek. Wyróżnienia otrzymały wypieki z Dobrego oraz Piotrkowa Kujawskiego.
Fot. Nagrodzony Mazurek Topólka
Fot. Prezentacja mazurków Radziejów
Konkurencja-Kujawskie ucztowanie Piotrków Kujawski
Konkurencja – Kujawskie ucztowanie Dobre
Fot. Konkursowe Mazurki
Zawody w kuchni czyli „Zawody na noże”. Ta konkurencja pokazała, w której gminie najsprawniej operują nożami. Uczestnicy mieli za zadanie pokroić warzywa ( jajko, marchew, ziemniak) na sałatkę warzywną w wyznaczonym czasie. Okazuje się , że krojenie zwłaszcza w jednorazowych rękawiczkach do łatwych nie należy! Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie gmina Piotrków Kujawski, wyróżniono Bytoń i Radziejów
Fot. Konkurencja – Zawody w kuchni
Fot. Konkurencja – Zawody w kuchni
Fot. Konkurencja – Zawody w kuchni
Po zawodach w kuchni przyszedł czas na konkurencję niespodziankę – „Jajko w roli głównej”. Uczestnicy wiedzieli tylko tyle, że główną rolę pełni jajko. Panie podpytywały, czy to będzie malowanie jajek? czy może jakaś potrawa z jajek? Ubijanie białek odpadało – było w poprzedniej edycji. Nie było pisanek, za to turlanie ugotowanego jajka po podłodze. Drużyna, która jednym ruchem poturlała swoje jajko najbliżej wyznaczonego punktu wygrywała. Najlepiej z jajkiem dała sobie radę przedstawicielka Radziejowa, ustępowały jej drużyny z Dobrego oraz Topólki.
Fot. Przed biesiadą
Oprócz głównej atrakcji, w postaci zmagań drużyn, podczas IV edycji „Turnieju Gospodyń” zobaczyć można było pokaz lepienia pierogów przygotowany przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi. Jeszcze przed obiadem goście mogli popróbować pierogów z gęsim farszem i płatkami owsianymi. Pan Andrzej Klonecki -prezes Fundacji zachęcał do przyzagrodowej hodowli gęsi oraz sprzedaży w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Nie tylko zmysł smaku, ale i zmysł słuchu miał swoją ucztę- zadbał o to zespół folklorystyczny „Piotrkowianie” z Piotrkowa Kujawskiego, który zebrał gromkie brawa i doczekał się dwóch bisów. Sponsorami nagród było Starostwo Powiatowe w Radziejowie . Burmistrz Miasta i Gminy w Piotrkowie Kujawskim uhonorował wszystkie drużyny upominkiem oraz zapewnił, że gmina otwarta na kolejne edycje konkursu. Każdy znalazł coś dla siebie, goście miłą zabawę i pyszne przyjęcie, uczestnicy laury i nagrody, komisja konkursowa spełnienie , a gospodarze zadowolenie.
Pokaz lepienia pierogów-Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi
Urszula E. Nowakowska
PZDR Radziejów