Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich

Zapraszamy na Miodowe Lato!

Jak zawsze w sierpniu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato. W tym roku odbędzie się ono 7 sierpnia w godzinach od 9.00 do 16.00, w siedzibie Oddziału w Zarzeczewie. To wielkie święto pszczelarstwa nasz Ośrodek organizuje we współpracy z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Celem imprezy jest przede wszystkim promowanie miodu i produktów pszczelarskich, popularyzacja spożywania miodu i produktów pasiecznych, zachęta do  stosowania ich w codziennej diecie. W bieżącym roku będzie ku temu szczególna sposobność, gdyż zapowiada się wielkie miodobranie – pszczelarze mówią o wyjątkowo „miodnym sezonie”. Będzie więc w czym wybierać. Zachęcamy pszczelarzy do skorzystania z okazji i przyjazdu do Zarzeczewa – tu sprzedacie swoje zapasy i zakupicie sprzęt pszczelarski. Co roku nie brakuje u nas zwiedzających. Dopisują też wystawcy z terenu całej Polski.

Zadbamy również o to, aby pobyt na Miodowym Lecie, oprócz zakupów i sprzedaży produktów, zaowocował zdobyciem nowej wiedzy i poszerzeniem horyzontów zarówno pszczelarzy, jak i pozostałych gości. Będzie bowiem możliwość uczestnictwa w konferencji pod hasłem „Apiterapia szansą na innowacyjny rozwój pasiek” w ramach operacji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Dowiemy się wiele na temat apiterapii oraz apiturystyki. Zagadnienia te omawiane będą w aspekcie dywersyfikacji dochodów, rozwoju pasiek oraz turystyki wiejskiej. Apiterapia i zdrowy styl życia będzie w tym roku tematem przewodnim targów. W tym duchu przygotowano również warsztaty edukacyjne w ramach projektu sponsorowanego przez  firmę ANWIL S.A. „Pszczoły dla zdrowia”. Uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę na temat prozdrowotnych właściwości produktów pszczelich. Nauczą się także wykorzystywać je do sporządzania kosmetyków domowych. Nie zabraknie konkursów dla pszczelarzy na „Miód Sezonu” oraz „Najlepszą Ekspozycję Targową”. Do udziału w targach zapraszamy również koła gospodyń, których stoiska zawsze są barwnym i urozmaiconym akcentem naszego miodowego święta. Przygotowaliśmy niespodziankę również dla nich – konkurs kulinarny „Miodowe specjały” w ramach projektu „Pszczoły dla zdrowia”. Przygotowując potrawę na bazie miodu koło będzie mogło wziąć w nim udział i zdobyć atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę ANWIL S.A., producenta nawozów  Canvil i Anvistar.

W programie:

– kiermasze i degustacje – miody, produkty pszczele, sprzęt pszczelarski, żywność regionalna, rękodzieło,

– konferencja „Apiterapia szansą na innowacyjny rozwój pasiek”,

– zajęcia warsztatowe z wyrobu kosmetyków domowych na bazie produktów pszczelich,

– pokaz odwirowywania miodu,

– występy zespołów muzycznych,

– prezentacja działalności kół gospodyń wiejskich,

– atrakcje dla dzieci.

Konkursy:

– „Najlepsza ekspozycja targowa” – aby docenić trud wystawców prezentujących unikatowe stoiska dla zwiedzających,

– „Miód sezonu” – motywujący pszczelarzy do pozyskiwania różnorodnych miodów odmianowych,

– „Miodowe specjały” – konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich.

UWAGA! Włocławian informujemy, że do Zarzeczewa dojadą Państwo autobusem linii nr 9.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych wystawców do przesyłania zgłoszeń, a 7 sierpnia z przyjemnością powitamy amatorów miodowych smakołyków, regionalnej kuchni oraz dobrej zabawy!

 

Szczegółowych informacji udziela:

Anna Dykczyńska, KPODR

tel. kom. 723 330 996,

e-mail: anna.dykczynska@kpodr.pl

KPODR Minikowo Oddział w Zarzeczewie,

Ul. Nizinna 9, 87-801 Włocławek 3

tel. 54 255 06 31 (centrala), 54 255 06 13,

fax. 54 255 06 01.

Fot. W. Lisiecki