Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich

Warsztaty kosmetyczne

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Oddział w Zarzeczewie rozpoczął w kwietniu realizację kolejnego projektu sponsorowanego przez ANWIL S.A. – producenta nawozów Canvil i Anvistar. Projekt „Pszczoły dla zdrowia” ma na celu przybliżyć wiedzę o życiu rodziny pszczelej, współpracy rolników i pszczelarzy, a przede wszystkim na temat produktów pszczelich.

Z prozdrowotnymi właściwościami produktów pszczelich zapoznali się uczestnicy pierwszych zajęć edukacyjnych w Woli Adamowej (gmina Chodecz, powiat włocławski) i Sułkowie (gmina Lubraniec, powiat włocławski). Ciekawym wprowadzeniem do części warsztatowej zajęć były wykłady Adriana Stankiewicza – specjalisty ds. pszczelarstwa z Oddziału w Zarzeczewie. Stanowiły one swego rodzaju opowieść o życiu rodziny pszczelej, zilustrowaną prezentacją wytwarzanych przez pszczoły produktów i sprzętu pszczelarskiego, używanego do ich pozyskiwania. Podczas wykładu pan Stankiewicz przytaczał wiele przykładów, a wręcz spektakularne działanie miodu, jadu pszczelego, propolisu czy też mleczka pszczelego. Opisywał on autentyczne przypadki, z którymi zetknął się podczas swej praktyki pszczelarskiej. Dotyczyły one zbawiennego wpływu na różne przypadłości.


Adrian Stankiewicz – specjalista ds. pszczelarstwa z Zarzeczewa podczas części wykładowej

W dalszej części zajęć, pod okiem Anny Dykczyńskiej – również z Oddziału w Zarzeczewie, uczestnicy sporządzali wybrane kosmetyki na bazie produktów pszczelich. Domowa metoda ich wyrobu okazała się na tyle prosta, iż wiele osób zachęciliśmy do „produkcji” tych specyfików na własne potrzeby, co z pewnością pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.


Grupa uczestniczek warsztatów w Woli Adamowej


Zajęcia warsztatowe – sporządzanie soli do kąpieli z dodatkiem miodu


Uczestniczki warsztatów w Sułkowie

Kolejne zajęcia edukacyjne w ramach projektu „Pszczoły dla zdrowia”, sponsorowanego przez ANWIL S.A., odbędą się w lipcu, sierpniu i we wrześniu bieżącego roku. Zapraszamy serdecznie!

Anna Dykczyńska, KPODR

Fot. A. Dykczyńska, A. Stankiewicz