Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich

 „Gotowanie w Plenarze” po raz trzeci

17 lipca plac  znajdujący się pomiędzy świetlicą wiejską w Bronisławiu, a  miejscowym kościołem pw. Św. Bartłomieja   w gminie Dobre, zapełnił się kolorowymi stoiskami oraz rzędem parujących kociołków zawieszonych nad paleniskiem. Kolejny raz Koło Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu oraz Gminna Rada KGW w Dobrem zorganizowała III Gotowanie w Plenerze.

Podejmowana inicjatywa ma na celu nie tylko integrowanie i aktywizację mieszkańców, ale przede wszystkim kultywowanie kujawskiej tradycji i gościnności. „Gotowanie w plenerze” to nie jest zwykłe gotowanie, to kreowanie produktu, nie tylko kulinarnego, bezpośrednio związanego z danym miejscem i ludźmi.  Kto raz przyjedzie do Bronisławia i skosztuje zupy ugotowanej przez lokalnych Master chefów J  ten od razu będzie chciał jeść taką zupę w swojej kuchni. Gotowanie nie obyło się bez konkursów, był konkurs na „najładniejsze stoisko” oraz konkurs na „najsmaczniejszą zupę”.  Tegorocznym bohaterem gotowania na świeżym powietrzu, w kociołkach, na żywym ogniu był krupnik. W konkursowe szranki stanęło  siedem drużyn : Koło Gospodyń Wiejskich z Biskupic, Drużyna Radnych Gminy Dobre ,Koło Gospodyń Wiejskich z Bodzanowa Drugiego, Rodzina Stypczyńskich z Moraw , Koło Gospodyń „Czerwone Jarzębiny”,  Sołtys z  Radą Sołecką Szczeblotowa oraz Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław .  Zadaniem reprezentacji było ugotowanie na otwartym palenisku, według własnego przepisu, 5 litrów zupy – krupniku oraz przygotowanie i prezentacja  stoiska, na którym podana zostanie po ugotowaniu zupa. W skład  komisji konkursowej  weszły Magdalena Włodarska-Kasiuk oraz Urszula Nowakowska reprezentujące Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, na co dzień   współpracujące z Kołami Gospodyń na terenie powiatu lipnowskiego oraz radziejowskiego.

Na Kujawach ludzie gościnni, każda drużyna chciała jak najlepiej  ugościć członków jury szczerze nalewając krupniku, a i mięsiwa pływającego w zupie popróbować należało. Byli i tacy, którzy krupnik krupnikiem przepijali, żebrkiem zagryzającJ. Wśród krupników wielu, ten jeden należało wybrać. Komisja konkursowa zgodnie stwierdziła, że ten najlepszy wyszedł spod męskich rąk i kubków smakowych. Konkurs na „najsmaczniejszą zupę” wygrała męska drużyna Master Chefów : Sołtys  z Radą Sołecką Szczeblotowa. Krupnik ugotowany na żeberkach i włoszczyźnie,  z kaszą jęczmienną miał wyrazisty smak, był dobrze doprawiony i pięknie podany. Najbardziej przypominał smak  zupy z dzieciństwa. O ile w konkursie  z krupnikiem komisja  jednogłośnie dokonała wyboru, w konkursie na „najładniejsze stoisko” nie było tak łatwo. Kandydatów do pierwszego miejsca było kilku, dlatego przyznano główną nagrodę oraz wyróżnienie. Nagrodzono stoisko  przygotowane przez Państwa Wioletę, Szymona i Agatę  Stypczyńskich z Moraw. O przyznaniu głównej nagrody zadecydował nie tylko  miły dla oka rustykalny stół  z pachnącym, wiejskim chlebem,  bukietem pięknych, polnych i ogrodowych kwiatów w malowanej kanie, ale przede wszystkim rodzinne podejście małżonków, którzy całą rodziną zaangażowali się w tworzenie stoiska oraz gotowanie. Kolejnym stoiskiem, które zwróciło uwagę oceniających było stoisko przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław. Stoisko kolorowe, kwietne,  z pomysłem. Oryginalnie prezentowały się warzywno-kwietne bukiety w szklanych słojach   oraz papierowe kwiaty z bibuły w wianku, własnoręcznie zrobione przez jedną z Pań.  Imprezę zaszczycił  wójt gminy Dobre Stefan Śpibida, który wręczył nagrody  laureatom.  Czas umilała żywa muzyka i śpiew w wykonaniu zaproszonych gości zespołu „Retro” z Włocławka, młodej wokalistki  Dorotki Lewandowskiej oraz  lokalnego zespołu „Bronisławianki”.

Stoisko Rodziny Stypczyńskich

Stoisko Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław

Uczestnicy konkursu

Zwycięska drużyna Master Chefów

Tekst oraz zdjęcia U. Nowakowska K-PODR w Minikowie