Ogród w agroturystyce

Odwiedzając gospodarstwo agroturystyczne w pierwszym momencie zwracamy uwagę na otoczenie. Ważne jest, aby to pierwsze wrażenie było estetyczne i uporządkowane, ponieważ w tym momencie wyrobione zostaje wrażenie o całym gospodarstwie agroturystycznym. Istotne jest, aby zagospodarowanie terenu wokół zabudowań było praktyczne, bezpieczne, funkcjonalne i harmonijne. Teren powinien być wyraźne podzielony na część mieszkalno-rekreacyjną, użytkową (ogród warzywny i sad) oraz część gospodarczą (podwórze i zabudowania).

Część rekreacyjna

Urządzając część rekreacyjną ogrodu należy wziąć pod uwagę specyfikę gospodarstwa, istniejące warunki przede wszystkim ukształtowania terenu, roślinności, gleby, wody, a także istniejące już ścieżki nawierzchni oraz zamożność i upodobania właścicieli obiektu. Dbając o funkcjonalność części rekreacyjnej należy pamiętać, aby altanki, ławeczki usytuować w zacienionych miejscach. Zawsze trzeba mieć na uwadze, jaką grupę będziemy przyjmować na wypoczynek i do grupy docelowej dostosować teren gospodarstwa. Bardzo ważnym elementem w części rekreacyjnej są urządzenia do zabawy i ćwiczeń. W tym miejscu powinna znajdować się piaskownica (należy pamiętać, aby raz na sezon wymieniać piach oraz aby była przykryta, kiedy nie jest użytkowna), huśtawki, miejsce do grania w badmintona, rzutki itp. Istotną częścią ogrodu jest również trawnik. Powinien pełnić funkcję dekoracyjną, użytkową i wypoczynkową. Powinien wypełniać wszelkie wolne przestrzenie działki. Na jego obszarze można organizować zabawy i gry sportowe, leżakowanie, spożywanie posiłków. Stefę wypoczynku najlepiej zlokalizować blisko budynku mieszkalnego np. na tarasie lub wyodrębnić w ogrodzie przestrzeń do wypoczynku indywidualnego oraz w gronie rodziny i przyjaciół. Specyficzny mikroklimat stworzą drzewa o rozłożystej koronie (lipy, kasztanowce, dęby, jesiony, orzech włoski), w cieniu których można rozmieścić leżaki, hamaki, huśtawki. W części rekreacyjnej powinno się znaleźć miejsce na ognisko lub grilla, odpowiednio przygotowane i z dala od miejsc zagrożonych pożarem. Ważne, aby były też ławki i stoły, na których będzie można spożywać posiłki na świeżym powietrzu.

Urządzając ogród wskazane jest stosowanie roślin rodzimych przystosowanych do istniejących warunków klimatyczno-glebowych i wykazujących właściwości zdrowotne korzystnie oddziałujące na człowieka. Ponadto są one tańsze niż gatunki egzotyczne. Rezygnując z gatunków egzotycznych zachowamy tradycyjny wizerunek ogrodu wiejskiego, gdzie frontową, reprezentacyjną część działki powinny wypełniać rabaty pełne kolorowych kwiatów, takich jak: cynia wytworna, nagietek lekarski, floksy, komosy, jeżówka purpurowa, dalia ogrodowa, liatra kłosowata, liliowce, macierzanka piaskowa, róże, piwonia chińska, ostróżki, lilak pospolity, jaśminowiec wonny i inne. Pod oknem można posadzić wysokie rośliny dekoracyjne oraz intensywnie pachnące kwiaty (maciejka, goździki). Rabaty powinny mieć nieregularne kształty, a rośliny posadzone piętrowo od najniższych po najwyższe. Ogród powinien być atrakcyjny przez cały rok, dlatego też należy tak dobierać gatunki roślin, aby kwitły od wiosny aż do jesieni. Aby podkreślić lub ukryć jakieś niedogodności naszego otoczenia świetnie sprawdzi się bluszcz pospolity (Hedera helix), który znosi spadki temperatur do -20°C. Dzięki czepnym korzonkom bluszcz potrafi się wspiąć na wysokość 20–25 m. Rocznie pędom przybywa średnio 1 m długości. Może zatuszować lub zacienić wiaty, stare mury. Dla gości na pewno ważnym elementem będzie oddzielenie działki od sąsiadów. Nikt przecież nie lubi być obserwowany przez osoby trzecie. Do oddzielenia działki w postaci żywopłotu może posłużyć cis pospolity, ligustr pospolity, ostrokrzew kolczasty, różanecznik czy bukszpan (osiągające do 2 m).

Część użytkowa

Urządzając część użytkową warto przygotować grządki dla turystów, którzy będą mieli możliwość pielęgnowania, przesadzania, a także zjedzenia warzyw i owoców z własnej uprawy. W ogrodzie powinny się znaleźć przede wszystkim warzywa, które są wykorzystywane świeże: sałata, rzodkiewka, roszpunka czy szczypiorek. Warto posadzić kilka krzaczków pomidorów, malin, ponieważ najsmaczniejsze są owoce zrywane w pełni dojrzałe, a o takie zwykle trudno jest w sklepach. Atrakcją ogrodu użytkowego mogą być rośliny zapomniane, takie jak np. pasternak, skorzonera, nieszpółka jadalna i mało znane (pepino, tykwa pospolita, kapusta morska, miechunka pomidorowa). Warto też pamiętać o ziołach, które pozwolą delektować się pięknym zapachem, jak również smakiem. Można założyć oddzielny mini ogród ziołowy lub umieścić go między warzywami i kwitnącymi roślinami ozdobnymi. Piękne rabaty można stworzyć z bujnych kęp lubczyku, arcydzięgla i pierzastego kopru, pięknie kwitnących lawend, czarnuszek, szałwii, lebiodek i ogóreczników, a także czerwonolistnych bazylii, złotawych melis. Z zebranych ziół można również stworzyć świetne prezenty dla naszych gości w postaci suszu ziół w małych torebkach z logiem naszego gospodarstwa agroturystycznego.

Ważne jest, aby zachować w gospodarstwie agroturystyczym jednolitość stylów, począwszy od szczegółów, jakich jak tablica przywitalna aż po elementy dekoracyjne. Powinniśmy wybierać naturalne materiały budowlane np. drewno i kamień. Można z nich wykonywać schody, murki oporowe,  ścieżki oraz wyznaczać granice rabat. Jako kwietniki można wykorzystywać drewniane skrzynki, beczki, drewniane wozy lub inne sprzęty gospodarskie, wiklinowe kosze, kamienne misy oraz gliniane dzbanki i donice.

Źródło: https://odpoczywajnawsi.pl/wp-content/uploads/2017/07/Poradnik.pdf

Marta Bettin

Kujawsko-Pomorski Ośrodek

Doradztwa Rolniczego

Fot. W. Janiak

Skip to content