Przepisy letnie

Lato to czas pełen sezonowych owoców, warzyw i darów natury. Poniżej kilka podpowiedzi w jak łatwy, a jednocześnie smaczny sposób możecie Państwo wykorzystać, wszystko to, co daje nam natura.

Przecier ogórkowy na zupę

Składniki: 5 kg świeżych ogórków gruntowych, 2 łyżki soli, 2 garście świeżego kopru, 2 główki czosnku.

Wykonanie: ogórki obrać ze skórki, a następnie poszatkować na tarce o grubych oczkach. Dodać posiekany na drobno koperek i sól, wszystko razem dobrze wymieszać. Przygotować litrowe słoiki, na dno każdego z nich włożyć ząbek, dwa czosnku, a następnie wkładać utarte ogórki, mocno docisnąć, dodatkowo zalać powstałym sokiem. Słoik zakręcić i odstawić do zakiszenia na trzy dni. Po tym czasie ogórki przestawić do ciemnego i chłodnego miejsca.

Cukinia/kabaczek faszerowany

Składniki: sporej wielkości kabaczek lub cukinia, 500 g mięsa mielonego z łopatki lub szynki, można też wziąć miej mięsa, ale za to dodać do farszu 0,5 woreczka ugotowanego ryżu, 1 duża cebula ok. 200 g, 1–2 pomidory, 0,5 papryki, kilka pieczarek, 3 ząbki czosnku, garść koperku, 200 g sera mozzarella, olej do smażenia, sól, pieprz, zioła: bazylia, tymianek, zioła prowansalskie.

Wykonanie: cukinię lub kabaczka obrać ze skóry i przekroić wzdłuż na pół. Środek wydrążyć przy pomocy łyżeczki, pozostawiając co najmniej 1,5–2 cm brzegu warzywa. Część większych i bardziej mięsistych kawałków można wykorzystać do przygotowania farszu. Tak przygotowane łódeczki z warzyw ułożyć na dużej blasze do pieczenia. Wydrążone łódeczki dobrze jest posmarować wewnątrz olejem lub oliwą. Środki posypać solą, pierzem i mieszanką ziół prowansalskich. Cebulkę podsmażyć, dodać do niej mięso mielone, drobno posiekane lub przepuszczone przez praskę ząbki czosnku oraz sól. Następnie dodać pokrojoną na drobno paprykę i pieczarki oraz pozostawione kawałki twardszego miąższu wydrążonego z cukinii, podlać odrobiną wody i dusić przez kolejne 5 minut. Następnie dodać pomidory i ryż, jeśli był zaplanowany. Doprawić do smaku, farsz powinien mieć wyrazisty, lekko pikantny smak. Napełnić nim przygotowane warzywne łódeczki, posypać wierzch koperkiem, a górę startym serem. Dobrze jest na dno blachy wlać trochę wody, dzięki temu łódeczki od spodu będą miękkie. Piec około 30 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 160–170°C.

Leczo

Składniki: 1 średni kabaczek lub cukinia, 3 papryki: żółta, czerwona zielona, ok. 500 g pomidorów, ok. 500 g fasolki szparagowej, 3 średnie cebule, 400 g pieczarek, kiełbasa śląska 5–6 lasek (opcjonalnie), olej do smażenia, natka pietruszki, natka selera, sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, płaska łyżka słodkiej papryki, 0,5 płaskiej łyżeczki papryki ostrej.

Wykonanie: kiedy mamy do dyspozycji sporo warzyw, najlepiej z własnego ogródka, warto przygotować z nich leczo. Dobrze je zrobić z większej ilości składników i przełożyć do słoików na zimę. Ja przygotowuję leczo w dużej brytfance.

Cebulę obrać i pokroić w półkrążki, podsmażyć na oleju. Kiełbasę obrać ze skóry, pokroić w półkrążki i dodać do cebuli. Zrumienić wszystko. Następnie dodać pieczarki pokrojone w plasterki. Można już teraz posolić, dodać liść laurowy i ziele angielskie oraz część pietruszki i liści selera pokrojonych na drobno. Leczo będzie nabierało aromatycznego smaku. Obmytą fasolkę szparagową pokroić na drobne kawałki i obciąć końcówki. Dobrze jest fasolkę najpierw pogotować dosłownie 2–3 minutyw osolonej wodzie i dopiero dorzucić do brytfanki. Kabaczka lub cukinię obrać ze skóry, wydrążyć środek z pestkami, pokroić w cząstki i dodać do pozostałych warzyw. Cały czas można dusić na małym ogniu i mieszać od czasu do czasu. Pod koniec dodać paprykę pokrojoną w drobne paski długości ok. 2–3 cm. Następnie dodać uprzednio sparzone i obrane ze skóry, pokrojone w kostkę pomidory. Warzywa można zalać zimną wodą, aby leczo nabrało półgęstej konsystencji. Poddusić kilka minut. Doprawić do smaku papryką w proszku. Nie gotować już za długo, bo leczo zrobi się gorzkie. Na koniec dodać pozostałą cześć zieleniny. Leczo jest doskonałym daniem obiadowo-kolacyjnym. Warto je też zawekować na zimę. Wówczas przełożyć potrawę do słoików, wielkość w zależności od potrzeb, ale świetnie sprawdzają się słoiki o pojemności 540 i 720 ml. Słoiki pogotować w garnku z gorącą wodą około 15–20 minut od zagotowania.

Leczo zamknięte w słoikach

Pierogi z jagodami

Składniki na ciasto: 500 g mąki pszennej typ 450, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka soli, 1 szklanka wody letniej.

Nadzienie: 2 szklanki jagód, 3–4 łyżki cukru, 0,5 opakowania cukru waniliowego, ok. 3–4 łyżki jogurtu albo gęstej śmietany, cukier do smaku.

Wykonanie: mąkę typu 450 wsypać do miski, dodać sól i olej, powoli wlewać letnią wodę, wszystko razem zagnieść i wyrobić, ciasto musi być elastyczne. Następnie ciasto mniejszymi porcjami rozwałkowywać i wykrawać krążki na przykład szklanką. Pozostałe ciasto w tym czasie trzymać pod przykryciem. Dzięki temu ciasto utrzyma odpowiednią wilgotność. Przygotować nadzienie. Do miski przesypać opłukane jagody, dodać cukier, wymieszać. Odstawić na kilka chwil. Jagody puszczą sok, dobrze jest je przecedzić przez sitko, tak aby były suche. Nadzienie nabierać łyżeczką, nakładać na okrągłe krążki ciasta, dobrze skleić brzegi. Pierogi gotować w lekko solonej wodzie z odrobiną oleju. Po ugotowaniu polać jogurtem lub gęstą śmietaną i posypać cukrem.

Pierogi z jagodami

Dżem z jagód

Składniki: 1 kg jagód, ok. 300 g cukru (do smaku), 0,5 opakowania konfitur-fix.

Wykonanie: dżem z jagód jest bardzo łatwy do przygotowania. Jagody opłukać pod bieżącą wodą na sitku. Przerzucić najlepiej do ciemnego garna (może zafarbować). Zasypać cukrem. Ja daję około szklanki cukru, potem dosładzam do smaku. Jagody należy gotować kilkanaście minut, często mieszać, aby się nie przypaliły. Uważać też, żeby jagody się za bardzo nie rozgotowały. Pod koniec gotowania dodać 0,5 opakowania konfitur-fixu, zagotować i zamieszać. Jagody przekładać do słoiczków. Zapasteryzować, gotując słoiczki około 15 minut w garnku z wodą.

Dżem z jagód

Gryz na gęsto z jagodami (kaszka manna)

Składniki: 9 łyżek kaszki manny (gryz), 3 szklanki mleka, 2 szklanki jagód (mogą być też maliny, truskawki itp.), 2–3 szklanki wody, cukier do smaku.

Wykonanie: kaszkę mannę wsypać do miseczki i rozmieszać z zimnym mlekiem. Do garnka wlać pozostałe mleko i zagotować. Uważać, aby mleko nie wykipiało. W międzyczasie wsypać do mleka cukier (około 3–4 łyżeczek), wymieszać. Kiedy mleko    w ganku zacznie się gotować, ostrożnie i powoli wlać rozpuszczoną kaszkę mannę i silnie mieszać, najlepiej rózgą kuchenną, zagotować. Ugotowany gryz jeszcze ciepły przelać do miseczek przepłukanych zimną wodą. Odstawić do przestygnięcia. W tym czasie do garnka wrzucić jagody (mogą być inne owoce), zalać 2–3 szklankami wody, dodać cukier do smaku i zagotować. Poczekać aż przestygnie. Przecedzić przez sitko, a następnie na środek każdego deseru nałożyć owoce, a potem polać sokiem.

Gryz (kaszka manna) z jagodami

Ciasto kruche z jagodami i budyniową pianką

Składniki: 2,5 szklanki mąki tortowej, 250 g zimnego masła lub margaryny, 3 łyżki cukru pudru, 1 łyżeczka cukru waniliowego, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 5 żółtek.

Składniki na budyniową piankę: 5 białek, 1 szklanka cukru, 1 łyżeczka cukru waniliowego, 2 x 40 g budyniu waniliowego, 0,5 szklanki oleju, szczypta soli.

Dodatki: 2 szklanki jagód, cukier puder do oprószenia, trochę płatków migdałowych (opcjonalnie).

Wykonanie: mąkę przesiać do miski lub na stolnicę, dodać proszek do pieczenia, posiekać nożem na kawałki zimne masło. Białko oddzielić od żółtka. Żółtka rozetrzepać w miseczce z cukrem i cukrem waniliowy. Następnie dodać do mąki, zagnieść na jednolite ciasto. Ciasto podzielić na dwie części, owinąć folią i włożyć na około 0,5 godz. do zamrażalnika. Następnie na blaszkę o wymiarach około 25 x 30 cm zetrzeć jedną część ciasta na tarce o dużych oczkach, tak aby ciasto równomiernie przykrywało dno formy. Podpiec w piekarniku około 10 minut w temp. 180°C. W tym czasie białka ubić na sztywną masę. Potem dodać cukier, ubijać do uzyskania kremowej konsystencji, dodać proszek budyniowy, olej i cukier waniliowy. Masę wyłożyć na podpieczony spód ciasta. Na to ułożyć umyte i koniecznie osuszone jagody. Zetrzeć na jagody pozostałą część ciasta. Pod koniec pieczenia wierzch ciasta można posypać płatkami migdałów. Piec w temp. 180°C przez około 40 min. Kiedy ciasto przestygnie posypać cukrem pudrem przez sitko.

Ciasto kruche z jagodami i budyniową pianką

Przepisy wybrała i fot. Magdalena Potulska, KPODR

Skip to content