Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich

Kujawska róża i włocławski  fajans.

Przez dziesięciolecia wiele kuchni, nie tylko polskich,  zdobiły fajansowe naczynia o niepospolitych wzorach w kolorze kobaltu lub brązu. Nadal  służą w zastawie stołowej lub zdobią ściany i biurka. Talerze, kubki, cukiernice. W 2023 roku przypada 150 rocznica Fabryki Fajansu we Włocławku.

W moim, rodzinnym domu  wśród pamiątek znajdują się talerze ręcznie malowane – nagroda z ciechocińskich spotkań z folklorem  „Wiosna pod Tężniami”. Pamiątka powstała w fabryce fajansu we Włocławku. Ta ceramika  towarzyszyła  mi wiele lat, ale dopiero niedawno przyjrzałam jej się dokładniej. Przy okazji obejrzałam wszystkie fajansowe cudeńka w domu, aby sprawdzić, które z nich były wykonane we Włocławku.  Każdy wyrób, który powstał we włocławskiej fabryce posiada odpowiednią sygnaturkę. Wizyta w Muzeum  Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy ul. Słowackiego we Włocławku  była pretekstem, aby obejrzeć wystawę włocławskiego fajansu, który gości tam z wystawą stałą.  Włocławskie muzeum posiada ogromne zbiory- kilkanaście tysięcy obiektów fajansowych, od najstarszych, powstałych 150 lat temu, aż do współczesnych. Pomimo tego, że  często na przestrzeni mojego życia  stykałam się  z tą charakterystyczną  twórczością,  to  niepowtarzalność  i znaczenie  tego rękodzieła  odkryłam dopiero po obejrzeniu wystawy i zapoznaniu się z historią  fabryki. Wielkim zaskoczeniem były rozmiary manufaktury i zasięg działalności,  120 lat  produkcji przeplatającej się z historią miasta. Fajansowe talerze w domu moich rodziców nabrały innego znaczenia.  Nie były już tylko pamiątką,  ale cząstką wieloletniej tradycji  i historii, zamkniętą w ręcznie malowanym fajansie.

Pamiątka rodzinna

Sygnatura fabryki

Sygnatura

Ze zbiorów prywatnych – U. Nowakowska

Ze zbiorów prywatnych – U. Nowakowska

Ze zbiorów prywatnych – U. Nowakowska

Ze zbiorów prywatnych – U. Nowakowska

Ze zbiorów prywatnych – U. Nowakowska

Ze zbiorów prywatnych -U. Nowakowska

Rok 2023 jest rokiem szczególnym dla włocławskiego „Fajansu” . W tym roku mija równo 150 lat od powstania  pierwszego zakładu na ulicy Żelaznej ( obecnie Kościuszki).  Na przestrzeni lat uruchomiono kilka zakładów, gdzie powstawały słynne i pożądane „Włocławki”: na  Kościuszki, Starodębskiej, placu Staszica czy ulicy Płockiej. W najświetniejszych latach pamiątki z fajansu wyjeżdżały do wielu zakątków świata:  do krajów Afryki, Indii, Ameryki Południowej, a nawet Australii.  Zjeżdżała się rodzina z całej Polski, aby zakupić cudeńka z włocławskiego fajansu. Na przełomie XIX i XX wieku w dwóch równolegle funkcjonujących fabrykach zatrudniano ok. 500 osób. Wyroby fajansowe z Włocławka zdobywały uznanie na międzynarodowych targach i wystawach: w Paryżu, Mediolanie, Wiedniu, Zagrzebiu  czy Geteborgu. Wysoki poziom artystyczny fajansowe wyroby zawdzięczały   artystom współpracującym z fabryką oraz  malarkom  pracującym w fabryce.  Malarki swoje zdolności mogły prezentować podczas  „Biennale Fajansu Włocławskiego” czyli konkursów malowania fajansu . Pierwsze Biennale zorganizowano w 100lecie istnienia fabryki w 1973r. W konkursie  brali udział najzdolniejsi.  Jury oceniało walory artystyczne oraz pracę twórczą malarek oraz malarzy. Głównym motywem konkursów był motyw ludowy.  Zamknięcie przedsiębiorstwa w latach 90tych XX wieku to ogromna strata. Po prawie 120 latach fabryka niespodziewanie zaprzestała produkcji. Przerwano proces  naturalnego przekazywania umiejętności wykonywania naczyń, a przede wszystkim  ręcznego  zdobienia .   Na szczęście znaleźli się ludzie, którym los tej niepowtarzalnej ceramiki nie pozostał obojętny. W 2002 roku  powstaje nowa fabryka.  We Włocławku, na Falbance  znów powstaje fajans, a tradycja jest kontynuowana.

Publikacja Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Ze zbiorów muzeum-wystawa stała

Ze zbiorów muzeum-wystawa stała

Ze zbiorów muzeum-wystawa stała

Ze zbiorów muzeum-wystawa stała

Ze zbiorów muzeum-wystawa stała

W „Roku 150 lat włocławskiego fajansu”,  w mieście odbywać się będą wydarzenia kulturalne, naukowe oraz rozrywkowe poświęcone wyrobom z fajansu. Wystawy, spotkania , konkursy, spacery z przewodnikiem  szlakiem „fajansowej” historii,  a nawet pokazy mody. Wszystko, aby przypomnieć i promować  to, czym miasto mogło się szczycić od drugiej połowy XIX wieku. Te fajansowe cudeńka to  nie tylko ceramika codziennego użytku, to  bogactwo form i dekoracji, to małe dzieła sztuki.  Niepowtarzalna wizytówka   wyróżniająca  Włocławek na tle innych miast. Częstym   motywem,  zdobiącym  talerze, amfory, solniczki,  a ostatnio  ceramikę  artystyczną w postaci biżuterii  jest kujawska róża. Kilka zgrabnych pociągnięć pędzla.  Ten ludowy  motyw, ręcznie malowany stał się  kulturowym znakiem nie tylko  wyrobów fajansowych. Kujawska róża  wyszła z muzeum i pracowni zdobniczych do szerszej przestrzeni publicznej.  Będzie  towarzyszyć  mieszkańcom oraz gościom w wielu miejscach miasta,   jako coś charakterystycznego i nierozerwalnie związanego z miastem, z którego wyrosła, z którego historią się splotła.

Urszula E. Nowakowska

KPODR w Minikowie

Zdjęcia wykonała U. Nowakowska

Źródła:

„Pamiątka z fajansu. W 140. rocznicę powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku.” –  K. Bandziak Kwiatkowska

https://wloclawek.naszemiasto.pl/- „Róża kujawska będzie promować Włocławek w Polsce i Europie.”

https://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/- „Karolina Bandziak-Kwiatkowska. Nie tylko róża… Fajans włocławski (1945-1991)”

https://bydgoszcz.tvp.pl/- „Fabryka fajansu świętuje w tym roku 150-lecie. Włocławek przygotowuje szereg wydarzeń.”

https://www.wloclawek.eu/- „Rok 2023 rokiem 150 lat fajansu włocławskiego”