A na talerzu nowalijki

„Wiosna, wiosna, wiosna – ach to ty!” I jest! Upragniona przez wszystkich, najpiękniejsza pora roku – WIOSNA. W tym roku jakoś nieśmiało wkraczała do naszych domów i ogródków. Ale na szczęście możemy się już cieszyć jej pięknem. Kwiaty kwitną, drzewa się zielenią, a na straganach i przydomowych grządkach pojawiły się nowalijki, które już ostatecznie potwierdzają nadejście wiosny. W związku z tym przedstawiam kilka prostych i szybkich przepisów z wykorzystaniem nowalijek.

Botwina z kraszonymi ziemniakami

Składniki: 1 pęczek botwiny, woda do gotowania, 50 ml octu winnego/jabłkowego, sól, pieprz, cukier, 2 ząbki czosnku, włoszczyzna, liść laurowy, ziele angielskie, 4–5 ziemniaków, 1 cebula, 100 g boczku do okrasy, olej, śmietana.

Wykonanie: włoszczyznę umyć, pokroić. Ugotować z przyprawami. Pod koniec gotowania dorzucić czosnek. Botwinę umyć i drobno pokroić. Do gorącego wywaru wrzucić botwinę. Przyprawić solą, pieprzem, octem, cukrem. Zabielić śmietaną. Boczek chwilę podsmażyć, dorzucić cebulę, smażyć do zrumienienia. Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie. Gorące utłuc w garnku. Na głębokim talerzu zrobić wyspę z ziemniaków, polać okrasą. Dookoła ziemniaków wlać zupę. Ziemniaki również można podawać oddzielnie.

Pierogi ze szpinakiem

Składniki na ciasto: 2,5 szklanki mąki, 0,5 szklanki ciepłej wody, Farsz: 80 dag świeżego lub mrożonego szpinaku, 2 cebule, 4–5 ząbków czosnku, 30–50 dag twarogu, sól, pieprz, olej.

Wykonanie: szpinak rozmrozić, świeży umyć i drobno poszatkować, np. w malakserze. Na patelni rozgrzać olej, zeszklić 1 cebulę i wrzucić szpinak. Smażyć do momentu odparowania wody. Przyprawić solą i pieprzem, dorzucić czosnek. Wystudzić. Przygotować ciasto na pierogi, odstawić na kilka minut, by odpoczęło. Do zimnego szpinaku wkruszyć twaróg i dokładnie wymieszać. W razie potrzeby przyprawić solą i pieprzem. Ciasto rozwałkować i wycinać koła, nakładać farsz i zakleić. Drugą cebulę podsmażyć na złoto na oleju. Ugotowane pierogi okrasić cebulką.

Pierogi ze szpinakiem (Fot. M. Gawrońska)

Wiosenna tarta ziołowa

Składniki na farsz: po garści liści młodej pokrzywy i mniszka lekarskiego (można zastąpić rukolą, szpinakiem lub zrobić mieszankę), natka pietruszki, szczypior, 2–3 ząbki czosnku, 3 jajka, 400 ml śmietany 18% (można część zastąpić jogurtem), 100 g sera feta, sól, pieprz.

Ciasto kruche: forma ø 20–23 cm, 22 dag mąki pszennej, 90 g zimnego masła, 30 g smalcu, 3 łyżki zimnej wody, szczypta soli. Zamiast ciasta kruchego można wykorzystać gotowe ciasto francuskie.

Wykonanie: składniki ciasta wymieszać, zagnieść. Ciasto przez 1 godz. schłodzić w lodówce. Potem rozwałkować na grubość 3 mm, na wałku przenieść na formę do pieczenia, ponakłuwać widelcem, przykryć papierem do pieczenia. Na papier wysypać fasolę/ryż lub porcelanowe kulki (do obciążenia). Piec w temperaturze 190°C przez 15 minut. Po tym czasie zdjąć obciążenie, piec jeszcze 20 minut do zrumienienia, gdyby mocno się przypiekało przykryć folią aluminiową i przełączyć na grzanie od spodu. Wystudzić.

Zioła umyć, drobno posiekać. Zblanszować przez chwilę we wrzątku. Czosnek przecisnąć przez praskę. Jajka rozbełtać, przyprawić solą i pieprzem, dodać śmietanę i dokładnie wymieszać. Na patelni przez chwilę podsmażyć czosnek i zioła. Przyprawić. Przestudzić. Na ciasto wyłożyć zioła i zalać masą jajeczną.  Pokruszyć ser feta. Piec w piekarniku do ścięcia masy przez około 20 minut, do przyrumienienia.

Tarta ziołowa (Fot. pixabay.com/pl)

Ciasto z rabarbarem i kruszonką

Składniki: 2 szklanki mąki pszennej tortowej – 320 g, 200 g masła lub 200 ml oleju roślinnego, 5 średnich jajek, 150 g cukru drobnego, 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, 60 – 70 dag łodyg rabarbaru. Kruszonka: 120 g mąki pszennej lub pół na pół pszennej z krupczatką, 90 g cukru, 90 g masła.

Wykonanie: przygotować kruszonkę i odstawić do lodówki. W misce wymieszać mąkę z proszkiem. Rabarbar umyć, oczyścić, pokroić w cienkie plasterki. W wysokim naczyniu ubić jajka z cukrem na puszystą masę.

Zmniejszyć moc miksera. Do masy jajecznej wlewać powoli olej lub roztopione, przestudzone masło. Po chwili wyłączyć mikser. Masa może wyglądać na zważoną, nie martwić się tym.

Do miski wsypać sypkie składniki. Całość wymieszać powoli, ale dokładnie szpatułką z silikonową łopatką lub drewnianą łyżką. Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać ciasto, a na nim poukładać równomiernie rabarbar. Posypać kruszonką. Ciasto piec na środkowej półce piekarnika w temperaturze 180°C przez 40–50 minut.  Po upieczeniu studzić w lekko uchylonym piekarniku, przez 10 minut. Wyjąć z formy i studzić na kratce.

Ciasto z rabarbarem i kruszonką (Fot. pixabay.com/pl)

Drożdżowe „placki” z patelni

Składniki na ciasto: 900 g mąki, 20 g drożdży, 0,5 l ciepłej wody, łyżeczka cukru, 25 g soli. Farsz: 0,5 kg cebuli, 30 dag twarogu, 300 ml śmietany 30%, olej, świeża bazylia, pietruszka lub inne zioła, suszone pomidory (opcjonalnie), sól, pieprz.

Wykonanie: ze składników przygotować ciasto drożdżowe. Odstawić. Cebulę pokroić w kostkę i dusić do miękkości. Cebulę przestudzić i wymieszać z twarogiem, pomidorami i poszatkowanymi ziołami. Doprawić do smaku. Ciasto podzielić na równe części. Palcami rozgnieść ciasto na brzegach, pozostawiając na środku „górkę”. Na górkę kłaść porcję farszu. Złączyć brzegi ciasta, odwrócić na drugą stronę i spłaszczyć. Farsz rozejdzie się po placku. Smażyć na suchej patelni do zrumienienia na wolnym ogniu. Idealne na piknik lub w podróży.

Milena Gawrońska, KPODR

Opracowano na podstawie:

przepisy własne, aniagotuje.pl.

Skip to content