Materiał dofinansowany ze środków UE w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Materiał opracowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, w ramach operacji pn. „Informacja i promocja PS WPR” wpisanej do Planu operacyjnego KSOW+ na rok 2025.
Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Interwencja 13.5 (I.13.5) w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 ma na celu wsparcie współpracy Grup Operacyjnych Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego (GO EPI) na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa. Działanie to stanowi kontynuację wsparcia w ramach PROW 2014– 2020, które funkcjonowało pod nazwą M16 „Współpraca”. Jest to narzędzie wspierające innowacyjność i rozwój w sektorze rolno-spożywczym oraz na obszarach wiejskich.
Założeniem jest połączenie wiedzy praktycznej i naukowej w celu opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na konkretne potrzeby rolnictwa i obszarów wiejskich. To szansa na rozwój sektora rolno-spożywczego, a także nawiązanie partnerstw między rolnikami, przedsiębiorcami i naukowcami. Szczegółowe informacje dotyczące tej interwencji są jeszcze w trakcie projektu, jednak już teraz warto zapoznać się z jego założeniami.
Interwencja 13.5 skierowana jest do Grup Operacyjnych EPI, złożonych z różnych podmiotów, takich jak:
– rolnicy i producenci rolni;
– właściciele lasów;
– przedsiębiorstwa sektora rolno-spożywczego;
– instytuty badawcze i uczelnie;
– organizacje pozarządowe działające w obszarze ochrony środowiska czy rozwoju wsi;
– doradcy rolni i inne podmioty wspierające innowacyjność.
W ramach naborów przewiduje się dwa zakresy wsparcia:
1) Wsparcie przygotowawcze – mające na celu utworzenie EPI i opracowanie planu operacji dotyczącego realizacji, z uwzględnieniem potrzeb rolników, wsparcie udzielane do kwoty 50 000 zł.
2) Realizacja operacji – jej przedmiotem jest realizacja operacji będącej rozwiązaniem w zakresie nowych lub udoskonalonych produktów rolnych lub technologii, metod organizacji i marketingu w sektorach: rolnym, spożywczym i leśnym, w tym na rzecz rozwijania produkcji w systemach jakości żywności oraz rolnictwa 4.0. Operacje skupione będą na obszarze produkcji i przetwarzania produktów rolnych. Wsparcie będzie przyznawane wyłącznie na innowacyjne operacje, do wysokości 2 500 000 zł.
Pomoc dla wsparcia przygotowawczego przyznaje się:
- a) osobie fizycznej, jeżeli jest pełnoletnim obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz jego miejsce zamieszkania to obszar Rzeczypospolitej Polskiej – jeżeli osoba fizyczna nie wykonuje działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej, oznaczone adresem wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, znajduje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej – w przypadku, gdy osoba fizyczna wykonuje działalność gospodarczą, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, a w przypadku braku takiego wpisu, jeżeli miejsce zamieszkania takiej osoby znajduje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej;
- b) osobie prawnej, jeżeli siedziba tej osoby lub jej oddziału znajduje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej;
- c) jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli siedziba tej jednostki lub jej oddziału znajduje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Należy pamiętać, że podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy nie może z niej skorzystać, jeżeli Grupa Operacyjna została utworzona w ramach I.13.5 w zakresie wsparcia przygotowawczego lub została jej przyznana pomoc w ramach działania „Współpraca” PROW 2014–2020.
Wnioskodawca może liczyć na refundację następujących kosztów:
- a) odpłatne korzystanie z maszyn, urządzeń, środków transportu, wyposażenia i nieruchomości;
- b) zakup usług związanych z tworzeniem EPI i opracowywaniem planu operacji;
- c) zakup wyników badań naukowych, ekspertyz, analiz, raportów badawczych;
- d) organizacji lub udziału w szkoleniach, spotkaniach, wizytach studyjnych i demonstracyjnych, w tym koszty przejazdu;
- e) przygotowania dokumentacji technicznej operacji, w tym:
– kosztorysów inwestorskich,
– projektów technologicznych i budowlanych,
– wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków,
– opinii o innowacyjności przedmiotu operacji,
– sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego,
– związane z kierowaniem robotami budowlanymi.
Wnioski o przyznanie pomocy składane będą poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR. W przypadku wsparcia przygotowawczego przy generowaniu wniosku należy zawrzeć następujące elementy:
– określenie problemów rolnika, będącego członkiem Grupy Operacyjnej lub gospodarstwa rolnego, jakie GO zamierza rozwiązać poprzez realizację innowacyjnej operacji;
– określenie sposobu rozwiązania problemów w formie uproszczonego planu operacji;
– opis partycypacyjnego charakteru przygotowania planu operacji;
– określenie celów i efektów realizacji planu operacji;
– uzyskać uproszczoną opinię o innowacyjności operacji potwierdzającą prawidłowość sformułowanych celów i efektów realizacji planu operacji, a także adekwatność zaproponowanych rozwiązań do wskazanych problemów rolnika lub gospodarstwa rolnego.
W naborze dla realizacji operacji pomoc przyznaje się Grupie, która składa się z co najmniej dwóch różnych podmiotów należących do różnych kategorii z podanej wcześniej listy. Co istotne podmioty uważa się za różne, jeżeli nie są one powiązane ze sobą osobowo lub kapitałowo, a także w skład jednej grupy nie mogą wchodzić osoby najbliższe. W przypadku GO EPI, w której występują koszty badań – wymagany jest udział podmiotu tworzącego system szkolnictwa wyższego i nauki. Jeżeli realizacja zadań obejmuje rozwój produkcji w systemach jakości żywności – wymagany jest podmiot uczestniczący w krajowych lub unijnych systemach jakości. Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy członek Grupy może być przyporządkowany do więcej niż jednej kategorii musi on złożyć pisemne oświadczenie, w jakim charakterze będzie realizował zadania w ramach grupy. W ramach danego naboru podmiot może być członkiem jednej grupy, z wyłączeniem podmiotów świadczących usługi doradcze oraz podmiotów tworzących system szkolnictwa wyższego i nauki. Wsparcie przyznawane jest wyłącznie na realizację innowacyjnej operacji, która jest związana z rozwiązaniem problemów lub potrzeb rolnika czy gospodarstwa rolnego. Operacja powinna opierać się na planie realizacji, który powinien zawierać następujące elementy:
– określenie problemów rolnika (członka GO EPI) lub gospodarstwa rolnego, które realizacja operacji pozwoli rozwiązać;
– określenie sposobu rozwiązania problemów;
– określenie celów i efektów realizacji planu operacji;
– innowacyjność operacji uzasadnioną opinią o innowacyjności operacji objętej planem operacji, potwierdzającą prawidłowość sformułowanych celów i efektów realizacji planu operacji, a także adekwatność zaproponowanych rozwiązań do wskazanych problemów rolnika lub gospodarstwa rolnego.
Nieodzownym elementem jest opinia o innowacyjności, wystawiona przez podmiot tworzący system szkolnictwa wyższego i nauki posiadający kategorię naukową A+, A lub B+ w dyscyplinie naukowej korespondującej z przedmiotem operacji.
Pomoc finansowa dla wspomnianych naborów przyznawana jest w następujących zakresach:
– 100% kosztów ogólnych, przy czym koszty te mogą stanowić maksymalnie 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych,
– 100% kosztów badań, przy czym koszty te mogą stanowić maksymalnie 50% kwoty pomocy na daną operację,
– 65% kosztów inwestycji materialnych i niematerialnych oraz do 100% w przypadku inwestycji nieprodukcyjnych – inwestycje, które nie prowadzą do znacznego wzrostu wartości ani rentowności gospodarstwa rolnego w rozumienia art. 2 pkt 39 rozporządzenia Komisji UE 2022/2472,
– 100% kosztów bieżących/administracyjnych, w tym kosztów związanych z działaniami na rzecz rozwijania produkcji w systemach jakości żywności. Koszty będą wypłacane w formie ryczałtu w wysokości nieprzekraczającej łącznie 20% kosztów inwestycyjnych i badań.
Z informacji przekazanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że nabory planowane są w następujących terminach:
– Wsparcie przygotowawcze: 10 maja – 20 czerwca 2025 r.,
– Realizacja operacji: 24 czerwca – 25 lipca 2025 r.
Jeżeli są Państwo zainteresowani działaniem w ramach wspomnianej interwencji zapraszamy do kontaktu z brokerem innowacji w KPODR w Minikowie.
Małgorzata Wesołowska, KPODR
Broker innowacji