Majowo-czerwcowy hit to młode buraczki, które jada się z listkami, czyli w roli głównej botwinka. Świetny składnik wielu pysznych dań i przekąsek.
Chłodnik z buraczkami i porzeczką pełen antyoksydantów
Składniki: 3 buraczki większe, botwina, czerwona cebula, kawałeczek imbiru, 100 g czarnej porzeczki, 2 szklanki zimnego bulionu warzywnego, 1 ogórek, listki mięty do dekoracji i 1 jabłko, sól i pieprz.
Wykonanie: buraczki upiec w foli lub ugotować w łupinach. Cebulę i imbir pokroić w kostkę. Porzeczkę odszypułkować, umyć. Wszystko razem włożyć do blendera, zmiksować, doprawić do smaku. Schłodzić przelać do miseczek, a następnie udekorować poszatkowanym ogórkiem, jabłkiem i miętą.
Jeśli lubicie zabielane zupy, tę można udekorować kleksem gęstego jogurtu lub śmietany.
Botwinkowa tarta
Składniki: 1 filet z kurczaka, 1 duży lub dwa pęczki botwinki, 1 opakowanie ciasta francuskiego, kilka kostek sera typu feta, 1 cebula, 1 jajko do posmarowania ciasta, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki lub innej zieleniny.
Przyprawy: świeżo mielony pieprz, sól czy tymianek.
Wykonanie: mięso pokroić razem z cebulką, usmażyć, doprawić. Listki botwinki i małe buraczki umyć i posiekać, dołożyć do mięsa i chwilkę razem smażyć.
Ciasto rozwinąć, odciąć z każdego boku pasek po 1 cm. Brzegi ciasta posmarować roztrzepanym jajkiem i nałożyć z powrotem odcięte paski i jeszcze raz jajko – w ten sposób powstaje nam rant-brzeg tarty. Na środek ciasta ułożyć lekko wystudzony farsz, posypać kostkami sera typu feta, ziołami i zieleniną.
Wstawić do nagrzanego piekarnika na 20 minut.
Sałatka z sosem z truskawek
Składniki: botwinka bez buraczków, 1/4 szklanki octu winnego, łyżka miodu, szczypta soli, kilka pokrojonych truskawek, 1 opakowanie małych kulek mozzarelli, kilka migdałów, pestki z granatu.
Wykonanie: botwinkę opłukać, pokroić po skosie. Z octu, miodu i szczypty soli sporządzić sos lekko podgrzewając go w rondelku. Chwilę gotować aż sos lekko odparuje. Dokładać pokrojone truskawki. Ostudzić, a truskawki odcedzić. Na talerz – paterę układać botwinkę, następnie kulki mozzarelli i truskawki. Polać sosem. Dodać podprażone chwilę na suchej patelni migdały oraz na koniec pestki granatu.
Placki z cukinii z mascarpone
Składniki: 3 cukinie, 2 jajka, 4 łyżki jogurtu naturalnego, 2–3 łyżki mąki, posiekany szczypiorek, 1–2 ząbki czosnku, serek mascarpone (500 g), sok i skórka starta z cytryny, sól i pieprz.
Wykonanie: cukinie zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wymieszać z jajkami, 2 łyżkami jogurtu, mąką i szczypiorkiem. Doprawić solą, pieprzem i czosnkiem. Z powstałej masy formować placuszki i smażyć na rozgrzanym oleju. Serek mascarpone wymieszać z pozostałym jogurtem, doprawić, dodać startą skórkę z cytryny. Placki odsączyć na papierowym ręczniku, podawać z kleksem serka, posypać posiekanym szczypiorkiem.
Placki można przygotować nie tylko z cukinii, ale i ze startych ziemniaków z dodatkiem marchwi i cebuli.
Chłodnik z avokado, groszkiem i rzodkiewką wzmacniający skórę, paznokcie i włosy
Składniki: awokado, 250 g groszku świeżego lub mrożonego, ok. 60 g rukoli, 1–2 cebule dymki – tylko szczypior, 1 pęczek rzodkiewek, 250 ml jogurtu naturalnego, 500 ml bulionu warzywnego, sól, pieprz i sok z limonki lub cytryny.
Wykonanie: groszek ugotować i szybko ochłodzić – zahartować w wodzie z lodem, by nie stracił koloru. Wszystkie składniki do chłodnika umieścić w blenderze, zmiksować. Dodać bulion i jogurt, pokrojone w plasterki rzodkiewki. Dobrze schłodzić. Zupę podawać np. w bulionówkach, udekorować całymi rzodkiewkami z listkami. Można podawać z grzankami np. z pszennej bułeczki.
Chłodnik z papryką i pomidorami
Składniki: 3 sztuki papryki, kawałek chili, 2 pomidory, ½ cebuli, bazylia, 1 litr bulionu, oliwa, 10 ml octu winnego, 2 ząbki czosnku. Do dekoracji kawałek papryki i kiełki.
Wykonanie: papryki upiec skropione oliwą ok. 20 minut. Zdjąć skórkę, miąższ pokroić. Cebulkę pokroić i wraz z czosnkiem na oleju lekko zeszklić. Dodać paprykę oraz posiekane pomidory. Zalać bulionem i miksować z ziołami i odrobiną octu oraz wybranymi przyprawami. Następnie dobrze schłodzić. Udekorować przed podaniem grzankami, ciętym chili i kiełkami.
Chłodnik można wzbogacić innymi pieczonymi warzywami, np. bakłażanami czy cukinią.
Magdalena Włodarska-Kasiuk
Kujawsko-Pomorski Ośrodek
Doradztwa Rolniczego