Przepisy na święta

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto chrześcijańskie i tradycja każe je obchodzić z suto zastawionym stołem. Pisząc ten tekst wiemy już, że w tym roku wiele elementów tradycyjnych obchodów będzie wyglądać inaczej niż zwykle ze względu na pandemię wywołaną przez koronawirusa. Mamy nadzieję, że chociaż zjemy wielkanocne dania i doczekamy zdrowszych czasów. Czego sobie i Państwu życzymy.

 

 

 

Golonka wieprzowa w warzywach

Składniki: 2 golonki, 3 marchewki, 2 cebule, przyprawy według uznania.

Wykonanie: golonki pokroić na kawałki i zapeklować. Następnego dnia obsmażyć i włożyć do garnka. Dodać wodę i warzywa. Prużyć do miękkości.

Mariola Gorzechowska

KGW „Jezioranki”, Sołectwo Teodorowo

 

Soczyste danie

Składniki: 1 kg mięsa mielonego, 40 dag marchwi, 20 dag starego chleba (bez skóry), 20 ml mleka, 2 jajka, 1 duża cebula, sól, pieprz, olej do smażenia.

Wykonanie: marchewkę utrzeć na tarce, chleb namoczyć w mleku. Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju, po chwili dodać marchewkę. Smażyć wszystko razem, odcedzić chleb, dodać na patelnię, podsmażyć. Odstawić do ostygnięcia, wszystkie składniki wymieszać z mięsem mielonym. Doprawić solą i pieprzem. Uformować kotlety, zrobić pośrodku dziurkę wbić w środek jajko. Jajko posypać solą i pieprzem. Piec w piekarniku w temp. 180°C przez 40 min.

Aneta Brzezińska, Tupadły

 

Pulpety w sosie

Składniki: ½ kg mięsa mielonego, cebula, jajko, bułka namoczona w mleku, przyprawy, sos dyniowo-pomidorowy.

Wykonanie: wymieszać mięso z bułką, jajkiem i startą cebulą. Doprawić do smaku. Uformować pulpety i ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Zalać sosem i piec 30–40 min. Na wierzchu posypać startym serem i zapiec 5 minut.

Agnieszka Bedyk, Sumin

 

Paszteciki mięsne

Ciasto drożdżowe: 1 kg mąki (np. tortowej), kostka drożdży, 4 jajka, ok. 1 szklanki mleka, kostka margaryny, ok. 2 łyżek cukru.

Farsz: ok. 1 kg karkówki bez kości, 2–3 cebule, sól, pieprz, sucha bułka.

Wykonanie: pokroić karkówkę na drobne kawałki (szybciej się piecze). Podsmażyć na oleju z cebulką. Później podlać wodą i dusić aż zmięknie. Co jakiś czas podlewać. Gdy już będzie miękka – odstawić, żeby wystygła. Zmielić w maszynce do mięsa, bułkę namoczyć w zimnej wodzie i też zmielić z mięsem oraz cebulką. Wszystko doprawić solą i pieprzem. Gdyby farsz był za suchy dodać tłuszczyk z duszenia.

Wyrobić ciasto drożdżowe. Wsypać mąkę do miski. Drożdże rozpuścić w letnim mleku + cukier (nie gorącym – bo zaparzą się drożdże i nie wyrośnie). Mąkę mieszać najpierw z jajami, powoli dodać rozczyn z drożdży i dalej mieszać, wyrabiać (najlepiej ręcznie). Do tego wlać rozpuszczoną, ostudzoną margarynę, dodać szczyptę soli.

Wyrobione ciasto podsypać leciutko z wierzchu mąką i przykryć ściereczką (odstawić na 30 min. do wyrośnięcia).

Następnie wałkować podłużne, nie za cienkie paski, nakładać wzdłuż farsz i zawijać w rulonik (jak na kopytka) i kroić w prostokąciki o długości 5–6 cm. Wszystkie posmarować rozbełtanym jajkiem i piec w piekarniku ok. 30 min. Podawać z czerwonym barszczem.

Beata Wiśniewska

KGW „Jezioranki”, Sołectwo Teodorowo

 

Jajka faszerowane

Składniki: jajka, grzyby pieczarki, cebula, pieprz, sól, majonez, musztarda.

Wykonanie: jajka ugotować, po wystygnięciu obrać i wyjąć żółtka. Grzyby usmażyć z cebulką – wystudzić. Zmieszać żółtka z pieczarkami, majonezem, musztardą. Nadziać białka farszem i udekorować majonezem. Może być rzodkiewka, szczypiorek.

Maria Niździńska, Tłuchowo

 

Rolada w galarecie

Składniki: 13 łyżeczek żelatyny, 600 ml wywaru z rosołu, sól, 2 łyżki octu, 6 jajek, 20 dag sera w plastrach, 15 cienkich plastrów szynki konserwowej.

Wykonanie: żelatynę rozpuścić w gorącym wywarze. Doprawić solą i octem. Keksówkę z zaokrąglonym dnem posmarować żelatyną i wstawić do lodówki. Wywar zostawić do lekkiego stężenia. Jajka ugotować na twardo, obrać. Spód foremki wyłożyć plastrami sera. Na środku położyć jajka. Plastry szynki złożyć w harmonijkę i układać po obydwu stronach jajek. Powoli zalać tężejącym wywarem. Wierzch przykryć plastrami sera. Lekko docisnąć, aby ser był zamoczony w wywarze. Chłodzić około 6 godzin. Podawać pokrojone w plastry.

Ewa Dudzińska, Zbytkowo

 

Karkówka z warzywami

Składniki: 1 kg karkówki, przyprawa do karkówki, olej, ketchup, cebula, marchewka.

Wykonanie: karkówkę pokroić w plastry, zamarynować na noc w przyprawie do karkówki, następnego dnia ułożyć plastry w naczyniu żaroodpornym, polać olejem, na to dodać ketchup, plastry cebuli i startą marchew.

Piec w piekarniku pod przykryciem  2 godziny w temp. 180°C.

Daria Kuczkowska

 

Pierś z indyka

Składniki: 1 pierś z indyka, 1 łyżka musztardy, 1 łyżeczka papryki słodkiej, ½ łyżeczki papryki ostrej, ½ łyżeczki czosnku granulowanego, 1 łyżeczka soli, szczypta pieprzu, szczypta majeranku, 4 łyżki oleju oraz rękaw do pieczenia.

Wykonanie: pierś z indyka umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Przygotować marynatę ze wszystkich składników. Pierś z indyka natrzeć przygotowaną marynatą i wstawić do lodówki na 2 godz. (można też pierś zamarynować wieczorem i zostawić w lodówce na całą noc).

Po tym czasie pierś z indyka umieścić w rękawie do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec około godziny. Po tym czasie ostrożnie rozciąć rękaw i dopiekać jeszcze około 20 minut.

KGW ,,Swojskie babki’’, Czerskie Rumunki

 

Pasztet z kaczki

Składniki: kaczka, warzywa, bułka, mleko, 4 jajka, sól, pieprz, ostra papryka.

Wykonanie: kaczkę należy ugotować w warzywach, następnie obrać oddzielając mięso od kości. Mięso zmielić na maszynce do mielenie mięsa na drobnych ,,makowych’’ oczkach. Bułkę namoczoną w mleku również odcisnąć i zmielić. Dodać 4 jajka, sól, pieprz do smaku i wyrobić. Posypać zmieloną ostrą papryką. Piec w naczyniu żaroodpornym w temp. 150°C przez 2 godz. pod przykryciem.

Halina Tomaszewska, Kłobukowo

 

Sałatka warstwowa

Składniki: jajka, puszka kukurydzy, szynka konserwowa, ananas, ser, majonez.

Wykonanie: jaja ugotować, pokroić w kostkę, posmarować lekko majonezem. Kukurydzę odcedzić, położyć na jaja. Szynkę pokroić w kostkę i ułożyć na kukurydzy, posmarować lekko majonezem. Na szynkę ułożyć ananasa pokrojonego w kostkę. Ser zetrzeć na tarce i posypać na ananasa. Lekko posmarować majonezem.

Teresa Grzegorzewska, Tłuchowo

 

Sernik z brzoskwiniami

Składniki: 1 kostka margaryny, 3 szkl. mąki, 3 łyżki cukru, 5 żółtek, 3 łyżeczki proszku do pieczenia.

Wykonanie: zagnieść z tego ciasto, podzielić na dwie części. Większą rozwałkować na blaszkę, mniejsza włożyć do lodówki

Składniki: 1 całe jajko, ½ kostki margaryny, 1 budyń śmietankowy, cukru do smaku.

Wszystkie te składniki utrzeć.

Dodać do tego ser i utrzeć. Masę serową wyłożyć na blachę wylepioną ciastem, na to ułożyć brzoskwinie. Z 5 białek ubić pianę na sztywno, dodać 1 szklankę cukru i łyżkę mąki ziemniaczanej. Pianę wyłożyć na brzoskwinie i zetrzeć resztę ciasta z lodówki. Piec przez około godzinę w temp. 180°C. Posypać wystudzone ciasto cukrem pudrem.

Beata Słabowska, KGW Kłobukowianie

 

Babka cytrynowa

Składniki: 6 jaj (4 żółtka, 2 całe),   20 dag mąki, 20 dag masła, 15 dag cukru, 1 łyżeczki aromatu cytrynowego, 2 łyżeczki proszku do pieczenia.

Wykonanie: masło utrzeć dodając stopniowo po jednej łyżce cukru i po jednym żółtku, dodać łyżkę mąki. Na koniec ubić pianę z białek i lekko wymieszać. Foremkę wysmarować olejem, wysypać bułką tartą i wstawić do pieca na 45 min.

Teresa Kostrzewska, Zaduszniki

 

Przepisy zebrała

Magdalena Włodarska-Kasiuk

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  

Fot. W. Alabrudziński

zdjęcia zostały wykonane podczas

Festiwalu Smaku w Wielgiem

Skip to content