Sielska jesień życia

Dobiega końca drugie półrocze działalności gospodarstw opiekuńczych, funkcjonujących w ramach projektu „Zielona opieka – gospodarstwa opiekuńcze w woj. kujawsko-pomorskim”. Choć pozostało jeszcze pół roku do zakończenia projektu, już daje się zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania społeczeństwa tego rodzaju ofertą gospodarstw rolnych.

Czym są gospodarstwa opiekuńcze?

Gospodarstwo opiekuńcze to obiekt znajdujący się na obszarach wiejskich, w którym prowadzona jest działalność opiekuńcza nad osobami niesamodzielnymi (starszymi, niepełnosprawnymi), często borykającymi się również z problemem osamotnienia. Opieka jest sprawowana w systemie dziennym lub całodobowym, przez osoby do tego wykwalifikowane. Ten rodzaj działalności, powszechny w krajach zachodu, w Polsce dopiero się rozwija.

Aby upowszechnić go również w naszym kraju, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie realizuje ten projekt, którego celem jest stworzenie na terenie województwa 15 gospodarstw opiekuńczych, funkcjonujących w trybie dziennym. Projekt, rozpoczęty we wrześniu 2016 roku, zakończy się w czerwcu 2018 roku. W ramach korzystania z oferty gospodarstw opiekuńczych podopieczni otrzymują ośmiogodzinną opiekę, opartą o zasoby czynnego gospodarstwa rolnego, przez pięć dni w tygodniu (dni powszednie). Każdy podopieczny zawiera umowę i może korzystać z usług gospodarstwa przez pół roku.

Podczas minionego roku 156 osób skorzystało, w ramach projektu, z oferty gospodarstw opiekuńczych. Zarówno podopieczni, jak i ich rodziny były zaskoczone niezwykle rodzinną atmosferą w nich panującą, a także profesjonalizmem opiekunów i wolontariuszy. Dla wielu z nich gospodarstwo stało się drugim domem, zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie.

Gospodarstwo opiekuńcze stanowi alternatywę dla zinstytucjonalizowanych ośrodków opieki społecznej. Osoby świadczące usługi opiekuńcze w gospodarstwie są najczęściej jego właścicielami lub należą do rodziny gospodarza, przez co z dużym oddaniem podchodzą do wykonywanej pracy, a podopieczni mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw rolniczego charakteru odwiedzanego obiektu.   

Jak można skorzystać z projektu?

Aby stać się beneficjentem projektu należy najpierw zgłosić się do jednego z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego, funkcjonujących na terenie powiatów objętych działaniem (powiaty: brodnicki, mogileński, świecki, tucholski, wąbrzeski) lub bezpośrednio do gospodarstwa opiekuńczego, z którego usług chcemy skorzystać i wypełnić dokumenty umożliwiające uczestnictwo w projekcie. Przy zgłoszeniu, wraz z kompletem dokumentów, należy przedstawić zaświadczenie o niesamodzielności. Takie zaświadczenie może być wydane np. przez lekarza rodzinnego. Komplet dokumentów dostępny jest na stronie internetowej www.opieka.kpodr.pl, w zakładce „Projekt Zielona opieka” – „Dla podopiecznych”. Po złożeniu dokumentów i rozmowie z opiekunem lub doradcą terenowym, zgłoszenie jest rozpatrywane i następuje decyzja o możliwości wzięcia udziału w projekcie.

Nabór na trzecie półrocze właśnie się rozpoczął, dlatego zachęcamy do składania zgłoszeń!

Aleksandra Hapka

Kujawsko-Pomorski Ośrodek

Doradztwa Rolniczego   

Fot. archiwum redakcji

Skip to content