Gospodynie w turniejowych szrankach

W ubiegłym roku współpraca między Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa w Minikowie a Powiatową Radą Kół Gospodyń Wiejskich w Radziejowie zaowocowała „Turniejem Gospodyń”, tegoroczna II edycja Turnieju miała miejsce 19 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrem. Dobra gmina przywitała gości śpiewem, tańcem, zabawną opowiastką oraz poczęstunkiem, na którym nie zabrakło kujawskiego żurku.

„ Turniej Gospodyń” to pięć konkurencji. Swoich  sił w poszczególnych konkurencjach próbowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które reprezentowały poszczególne gminy wchodzące w skład powiatu radziejowskiego. W tym roku każda gmina miała swojego reprezentanta. Konkursowym zmaganiom dopingowali włodarze gmin.

Na pierwszy ogień poszły hafciarki – konkurencja „Rękodzieło” wymagała czasu. Zadanie polegało na dokładnym i tradycyjnym odwzorowaniu na materiale motywu  haftu kujawskiego. Hafciarki  siedziały jak zaczarowane, tylko igły zgrabnymi ruchami przemykały po materiale. Ta konkurencja trwała najdłużej i wymagała największego poświęcenia – panie dopiero po skończonej pracy korzystały z dobrodziejstw kulinarnych, które czekały na gości i uczestników Turnieju. Najlepszą hafciarką okazała się reprezentantka z gminy Osięciny.

Promocja gminy, to kolejne z zadań drużyny, każda z pań utożsamia się z miejscem, w którym przyszło jej założyć rodzinę, którego historię i  tradycje przekazuje swoim dzieciom. Jednym z ważniejszych elementów promujących miejsce jest jego znak. Drużyny przygotowały i zaprezentowały herb swojej gminy. Organizator Turnieju liczył przede wszystkim na kreatywność. Były więc herby haftowane, malowane na drewnie, wyklejane ziarnem i  kłosami. Komisja najwyżej oceniła prezentację oraz pomysł gminy Topólka. Panie rozwinęły skrzydła wyobraźni i zaprezentowały przestrzenną,  słowno-muzyczną prezentację z  historią  powstania herbu w tle.

W konkurencji „Dziedzictwo kulinarne” ocenie poddane zostały  tradycyjne wypieki , a że Wielkanoc  za pasem, nie mogło to być nic innego niż babka. Drożdżowa, piaskowa  – kujawska baba z sercem pieczona,  przecież gospodynie z radziejowskiego słyną z dobrej kuchni. Podczas prezentacji można było usłyszeć kilka dobrych rad, np. aby babka była udana to  „Ogień musi być serdeczny”, jak to jedna z  gospodyń określiła. Zwycięską babą okazał się „Kujawiok” czyli kujawska baba drożdżowa z gminy Dobre.

Konkurencja „Ważenie”  polegała na  przeniesieniu w rękach, z wiadra do   pojemnika, ziarna o masie 1 kg bez przyrządów ważących. Metoda w każdej drużynie była podobna, po napełnieniu naczynia każda z zawodniczek podnosiła i „ważyła w rękach” czy to już kilo, czy jeszcze dosypać.  Podglądały, jaka ilość w pojemnikach u konkurentek, może jeszcze kilka ziaren? Komisja już przy pomocy wagi  sprawdziła, która   gospodyni ma wagę w ręku. Masa przeniesionego w rękach ziarna oscylowała w granicach 1,24kg – 1, 02kg.  Wartość najbardziej zbliżoną kilogramowi  – 1,02kg – udało się „ręką zważyć” zawodniczce z gminy Topólka.

Ostatnia konkurencja z jajkiem jedzonym na czas udowodniła, że kobieta może dużo. Zjeść jajek na twardo w krótkim czasie również. Organizator nie docenił tych możliwości , a konkursowe jajka szybko zniknęły w ciągu niespełna minuty. Najwięcej i najszybciej zjadały jajka zawodniczki z gminy Topólka oraz gminy Bytoń.

Nad przebiegiem konkurencji czuwała komisja konkursowa w osobach Małgorzaty Chłodzińskiej – przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Radziejowie, Doroty Kalinowskiej – etnografa z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Laury Maciejewskiej  – przedstawiciela K-PODR w Minikowie. Po  podsumowaniu, punkty uzyskane w  pięciu konkurencjach wyłoniły zwycięską drużynę. I miejsce w II edycji „Turnieju Gospodyń” powiatu radziejowskiego przypadło  gospodyniom imprezy – paniom z   gminy Dobre. Pozostałe  drużyny – reprezentanci gmin Bytoń, Osięciny, Piotrków Kujawski, Radziejów oraz Topólka  nagrodzono równorzędnymi nagrodami. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Radziejowie. Niespodzianką i uhonorowaniem wszystkich startujących w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich były zaproszenia na koncert z okazji Dnia Matki w Toruniu, przekazane wraz z gratulacjami przez Anetę Jędrzejewską, członka Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która była gościem „Turnieju Gospodyń”.

Urszula Nowakowska

 K-PODR w Minikowie O/ Zarzeczewo

Skip to content