Kolory i smaki lata

Długie gorące dni i ciepłe wieczory nie zachęcają, by w kuchni spędzać dużo czasu. Dlatego poniżej przedstawiam kilka przepisów, które idealnie wpisują się w zasadę „szybko, bez wysiłku i smacznie”. Zapraszam do lektury i oczywiście do gotowania!

Chłodnik ze świeżych ogórków z miętą i kminem rzymskim

Składniki: 3–4 ogórki gruntowe, 800 ml zimnego kefiru, 1 ząbek czosnku wyciśnięty przez praskę, 4 łyżki posiekanego koperku, 2 łyżki drobno posiekanej mięty, 3 łyżki drobno posiekanego szczypiorki i natki pietruszki, ¼ łyżeczki mielonego kminu rzymskiego, sól i świeżo mielony pieprz.

Wykonanie: ogórki umyć i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać czosnek, sól i pieprz. Wymieszać z ziołami, przyprawami i kefirem. Schłodzić. Podawać z młodymi ziemniakami, kalafiorem lub innymi dodatkami.

Chłodnik ze świeżych ogórków z miętą i kminem rzymskim (Fot. pixabay.com/pl)

Fasolka szparagowa z ziołowym dresingiem

Składniki: 0,8 kg fasolki szparagowej, cebula biała lub czerwona, koper, pietruszka, sok z cytryny lub ocet jabłkowy, ½ szklanki oliwy lub oleju, kilka łyżek wody, cukier, sól, pieprz.

Wykonanie: fasolkę ugotować na chrupiąco. Cebulę pokroić w drobną kostkę, pietruszkę i koperek posiekać. Najlepiej w małym słoiku umieścić oliwę, wodę, przyprawy. Zakręcić i energicznie wstrząsnąć. Doprawić do smaku. Jeszcze ciepłą fasolkę wymieszać z cebulą i ziołami, polać sosem.

Fasolka szparagowa z ziołowym dresingiem (Fot. mniammniam.pl)

Kurczak z oregano i czosnkiem

Składniki: 10 ud lub podudzi z kurczaka, 10 ząbków czosnku, szklanka świeżego oregano, ½ szklanki oliwy/oleju, ¼ szklanki soku z cytryny, 1½ łyżeczki soli, świeżo zmielony czarny pieprz, 1½ szklanki bulionu (może być z kostki).

Wykonanie: czosnek obrać i przecisnąć przez praskę, oregano drobno posiekać i wymieszać wszystko z oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przygotowaną pastą natrzeć kurczaka i wstawić do lodówki, co najmniej na noc. Następnego dnia wyjąć kurczaka z lodówki, by mięso nabrało temperatury pokojowej. Piekarnik rozgrzać do temperatury 230oC. Kurczaka ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub folią aluminiową, skórą do dołu i piec przez 15 minut. Po tym czasie wyjąć mięso z piekarnika, obniżyć temperaturę do 185oC, mięso odwrócić  i podlać bulionem. Piec jeszcze przez 45 minut lub do momentu, gdy mięso będzie miękkie.

Domowa pizza

Składniki na 3 średnie placki: 1 kg mąki pszennej, 1 łyżeczka soli, 650 ml ciepłej wody, 4 łyżki oliwy, 1 łyżka cukru, 2 opakowania suszonych drożdży (po 7 g), ser mozzarella, oliwki, kiełbasa chorizo lub szynka, pieczarki, ketchup, zioła prowansalskie.

Wykonanie: drożdże rozrobić w niewielkiej ilości wody, dodać cukier i odstawić na kilka minut. Do miski przesiać mąkę, wsypać sól. Zrobić wgłębienie, wlać wodę, drożdże i oliwę. Wyrobić gładkie ciasto i odstawić do wyrośnięcia, ciasto powinno podwoić swoją objętość*. Przed pieczeniem wyjąć wcześniej z lodówki, by nabrało temperatury otoczenia. Keczup wymieszać z ziołami prowansalskimi, mozzarellę odcedzić i porwać na kawałki, wędlinę i pieczarki pokroić. Ciasto podzielić, rozwałkować lub rozciągnąć palcami, posmarować keczupem, nałożyć dodatki. Piec w piekarniku nagrzanym do najwyższej temperatury (góra–dół) do zrumienienia.

Domowa pizza (Fot. M. Gawrońska)

*zalecam ciasto pozostawić do nocnego wyrastania, wieczorem przygotować ciasto, włożyć do szklanej miski, przykryć szczelnie folią spożywczą  i wstawić do lodówki na najwyższą półkę na całą noc. Po godzinie warto ciasto zamieszać, by pozbyć się powietrza, wówczas nie ucieknie nam z miski. Nocne wyrastanie powoduje, że ciasto jest delikatne, bez intensywnego zapachu drożdży oraz lekkostrawne.

Tarta z owocami sezonowymi

Składniki/ciasto: 22 dag mąki, 90 g zimnego masła, 30 g zimnego smalcu, 3 łyżki zimnej wody, 3 łyżki cukru pudru, szczypta soli. Krem budyniowy: 4 żółtka, 625 ml mleka, 4 łyżki mąki ziemniaczanej, 3 łyżki cukru, aromat waniliowy, 200 g miękkiego masła. Owoce sezonowe: truskawki, maliny, borówki.

Wykonanie: mąkę przesiać, dodać masło i smalec. Posiekać wszystko nożem. Dodać cukier, sól, wodę i szybko zagnieść. Schłodzić w lodówce minimum przez godzinę. Po wyjęciu z lodówki ciasto rozwałkować na papierze do pieczenia na grubość 3 mm. Razem z papierem przenieść na formę do tarty i wylepić. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia i obciążyć go fasolą, ryżem lub kulkami ceramicznymi, by ciasto podczas pieczenia się nie podnosiło. Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w 190oC przez 15 minut. Wyjąć ciasto z piekarnika, usunąć obciążenie i piec jeszcze 15 minut, do mocnego zrumienienia.

Żółtka, ½ szklanki mleka, mąkę ziemniaczaną, cukier i aromat dobrze wymieszać. Resztę mleka zagotować. Przygotowaną mieszaninę wolnym strumieniem wlewać do gorącego mleka, ciągle mieszając. Jeśli pojawią się grudki przetrzeć przez drobne sito. Wystudzić. Miękkie masło utrzeć na puch i porcjami dodawać zimy budyń. Miksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Krem wyłożyć na wystudzone ciasto i udekorować owocami. Przechowywać w lodówce.

Tarta z owocami (Fot. M. Gawrońska)

Milena Gawrońska, KPODR

Opracowano na podstawie: Oliver J., „Jamie Oliver w domu”, Muza S.A., 2009,  www.patijinich.com, Maciąg A., „Dom pełen miłości”, Otwarte sp. z o.o., Kraków, 2021,  mniammniam.pl, przepisy własne.

Skip to content