Grudniowa inspiracja

Adwent, czyli radosny czas oczekiwania, przygotowuje nas do najpiękniejszych Świąt – Bożego Narodzenia. Jest okazją do przebudzenia duchowego oraz zmiany menu z mięsnego na jarski. W daniach powinny dominować ryby, warzywa, kasze, owoce.

W tym artykule przedstawiam kilka przepisów zarówno na czas adwentu, jak i na święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!

Rybna zapiekanka

Składniki: 0,5 kg ziemniaków, ok. 1 kg filetów/kostek rybnych, 2 duże cebule, 2 duże winne jabłka, 50 g masła, 0,5 kg pieczarek, ser żółty, majeranek, sól, pieprz, mąka pszenna, olej.

Wykonanie: ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie. Utłuc z masłem na puree. Filety/kostkę przyprawić solą i pieprzem, obtoczać w mące i usmażyć na oleju. Pieczarki pokroić w plasterki, podsmażyć na patelni, przyprawić. Cebulę drobno pokroić. Jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cebulę zeszklić na oleju, dodać jabłka, przyprawić solą, pieprzem i majerankiem. Dusić 10 minut.

Na dno naczynia żaroodpornego układamy partiami ziemniaki, pieczarki, rybę, cebulę z jabłkami, ser, do wykorzystania składników, starając się zakończyć cebulą z jabłkiem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 40 minut.

 

Śledzie po kujawsku

Składniki: 0,5 kg matiasów, szklanka mleka, 30 dag winnych jabłek, 2 łyżki oleju, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, ½ małej cebuli, łyżka suszonego majeranku, mielona ostra papryka, sól, pieprz, cukier, natka pietruszki, ½ łyżeczki skórki z cytryny, 4 łyżki soku z cytryny, 1 łyżeczka octu winnego (opcjonalnie).

Wykonanie: śledzie wymoczyć najpierw w wodzie, a następnie w mleku. Posypać śledzie pieprzem, ostawić na 0,5 godz. w chłodne miejsce. Jabłka obrać, pokroić w plasterki lub kostkę, skropić sokiem z cytryny. Cebulę podsmażyć, dodać jabłka, chwilę smażyć. Dodać majeranek, skórkę z cytryny, sól, pieprz, cukier, dusić kilka minut pod przykryciem. Doprawić sos koncentratem, ewentualnie dodać trochę wody. Wystudzić. Do zimnego sosu dodać natkę pietruszki. Filety pokroić na kawałki, w naczyniu układać warstwowo sos, śledzie, sos, do wyczerpania składników. Schłodzić 24 godziny.

Rolada szpinakowa

Składniki: 2 paczki szpinaku mrożonego rozdrobnionego, 4 jajka, sól, pieprz, 1 łyżka masła, 2 serki śmietankowe, ostry chrzan, 2 opakowania łososia wędzonego w plastrach lub innej ryby.

Wykonanie: Szpinak trochę rozmrozić, wrzucić na patelnię z masłem. Odparować wodę. Doprawić solą i pieprzem. Wystudzić. Dodać żółtka, zmiksować. Ubić pianę z białek i delikatnie połączyć ze szpinakiem. Masę wylać na blachę wyłożoną pergaminem, wyrównać. Piec 15 minut w temperaturze 180°C, uważać by nie nabrało brązowego koloru. Serki wymieszać z chrzanem. Na ostudzonym placku rozsmarować serki, wyłożyć rybę, zwinąć w rulon i schłodzić 24 godz. w lodówce.

Pierniczki puszyste, jak alpejskie

Składniki: 1 kg mąki pszennej, 8 żółtek, 3 białka, 1,5 szkl. drobnego cukru, 3 łyżki kakao, 200 ml gęstej kwaśnej śmietany 18% o temp. pokojowej, 3 łyżeczki sody oczyszczonej, 4 łyżeczki przyprawy do piernika bez cukru, 250 g masła, 400 ml miodu.

Wykonanie: kakao wymieszać z mąką w dużej misce. Miód zagotować z przyprawami, odstawić. Dodać masło, poczekać aż się rozpuści, wystudzić. W śmietanie rozpuścić sodę – śmietana zwiększy objętość. Białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier łyżka po łyżce, cały czas ubijać do uzyskania gęstej, błyszczącej piany. Dodać żółtka i zmiksować. Ubitą masę jajeczną wlewać do mąki i delikatnie mieszać. Dodać miód i ponownie  wymieszać. Na koniec dodać śmietanę z sodą, wymieszać. Ciasto będzie rzadkie, odstawić je do lodówki na 24 godziny.

W dniu pieczenia ciasto lekko podsypać mąką i rozwałkować na grubość 4–5 mm, wykrawać kształty. Piec w temperaturze 180°C przez 7–12 minut, obserwować. Wyjąć i studzić na kratce. Dowolnie ozdobić.

Kolorowe ślimaczki

Składniki: 1,5 szklanki mąki pszennej+2 łyżki, 0,5 szklanki cukru pudru, 120 g zimnego masła, 2 jajka, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao.

Wykonanie: na stolnicy wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodać masło, posiekać nożem. Następnie dodać jajka i zagnieść ciasto. Gotowe ciasto podzielić na dwie części. Do jednej części dodać 2 łyżki kakao, a do drugiej 2 łyżki mąki pszennej. Każdą część ciasta ponownie zagnieść, aby się połączyło z dodanymi składnikami. Następnie rozwałkować mniej więcej na wielkość kartki bloku A4. Na rozwałkowane jasne ciasto położyć rozwałkowane ciemne ciasto i zwinąć wzdłuż dłuższego boku w roladę. Schłodzić w lodówce. Roladkę pokroić na plastry o grubości 1 cm.

Ślimaczki ułożyć w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175°C i piec ok. 15 minut na funkcji góra dół, aż jasne ciasto się przyrumieni.

Elegancki sernik z musem czekoladowym

Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Spód:160 g ciastek czekoladowych (Oreo, Neo), 30 g roztopionego masła. Masa serowa: 0,5 kg tłustego twarogu zmielonego 2–3 krotnie, 250 ml śmietany 36%, 3 duże jaja, ¾ szkl. drobnego cukru, 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii, 3 łyżki mąki pszennej. Mus czekoladowy: 400 ml schłodzonej śmietany 36%, 200 g gorzkiej czekolady,    posiekanej.

Wykonanie: piekarnik rozgrzać do 150°C. Na dno wstawić naczynie z gorącą wodą (kąpiel wodna). Ciastka i masło zmiksować w malakserze do uzyskania konsystencji mokrego piasku. Dno tortownicy o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wsypać ciastka, wyrównać i schłodzić w lodówce.

W naczyniu umieścić wszystkie składniki masy serowej. Zmiksować tylko do połączenia składników, by zbyt mocno jej nie napowietrzyć. Masę wylać na spód ciasteczkowy i piec przez 45 minut w kąpieli wodnej. Sernik powinien być ścięty na środku, w razie potrzeby wydłużyć czas pieczenia. Wyjąć i wystudzić/schłodzić.

Mus czekoladowy: 150 ml śmietany podgrzać w garnku, prawie do wrzenia, wyłączyć gaz i wrzucić posiekaną czekoladę. Odstawić na 2 minuty, dokładnie wymieszać, przestudzić (sos powinien być nadal płynny). Resztę śmietany ubić na sztywno. W trzech turach dodawać sos, delikatnie mieszając rózgą, tylko do połączenia. Mus wylać na schłodzony sernik, wyrównać, schłodzić przez 12 godzin. Dowolnie udekorować.

Tekst i fot. Milena Gawrońska, KPODR

Opracowano na podstawie:

– mojewypieki.com,

– przepisy własne.

Skip to content