„Kwaśne i przaśne”

Praca w polu  podczas żniw, kiedy jeszcze kosiło się kosą i sierpami, nie należała do lekkich. Skwar, spiekota, pył i kurz. I tylko siła rąk. Jakże ważny był wtedy posiłek, który miał wzmocnić nadwątlone siły. Prosty i  szybki  w  wykonaniu, jednocześnie pożywny, bo robota w polu do zmierzchu.

28 sierpnia w Kruszynie pod Włocławkiem województwo kujawsko-pomorskie świętowało dożynki. Jeśli  dożynki  to i konkurs na najlepszą potrawę żniwną. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz z  Departamentem Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego  zorganizował konkurs pt. „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”  dla Kół Gospodyń Wiejskich z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego. Celem konkursu była identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego związanego  z okresem żniw, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach regionalnych serwowanych w poszczególnych regionach podczas żniw oraz promowanie i wykorzystanie lokalnych zasobów do budowania marki kulinarnej województwa kujawsko-pomorskiego. Główne kryteria oceny zgłoszonych  potraw to: dobór oraz walory smakowe, walory estetyczne i sposób ekspozycji, przygotowanie potraw w oparciu o tradycje kulinarne właściwe dla regionu reprezentowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz  dobór strojów uczestników konkursu. Kandydatów do miana najlepszej potrawy żniwnej zgłosiło 9 Starostw Powiatowych. Wśród zgłoszeń  przeważały zupy, ale nie zabrakło  mięsiwa i ryb.

Konkursowe potrawy żniwne:

Zupa wiśniowa – KGW ze Szczuplinek, powiat wąbrzeski

Szturchoty i mleko w kawałkach – KGW w Czołówku, powiat radziejowski

Zupa szczawiowa z jajkiem– KGW w Konecku, powiat aleksandrowski

Zupa Zagraj – KGW w Sumowie, powiat brodnicki

Peklówka żniwna – KGW w Kruszynie, powiat włocławski

Pstrąg w zielonym sosie z Gostycyna – KGW z Gostycyna, powiat tucholski

Ślepy śledź z ziemniakami w łupinach – KGW Olszowice, powiat inowrocławski

Pasztet z sarniny z żurawiną i sałatką leśną – KGW Słup, powiat grudziądzki

Żeberka kwaśnej Aliny – KGW Rafa z Dąbrowy Chełmińskiej, powiat bydgoski

Komisja konkursowa po degustacji i obradach wytypowała  laureatów:

I miejsce Szturchoty i mleko w kawałkach –   szturchane to nic innego jak, nieodzowne na Kujawach,  kartofle okraszone skwarkami oraz kawałkami mięsiwa  z zsiadłym mlekiem, które jak dobrze zsiądzie to nożem trzeba kroić, stąd  mleko „ w kawałkach”.

Laureatka II miejsca to Zupa wiśniowa–  potrawa lekka, z sezonowych owoców z pszennymi  kluskami gotowanymi bezpośrednio w zupie, bez goździków, zaciągnięta słodką śmietaną.

III miejsce –  Ślepy śledź z ziemniakami w łupinach , a raczej jego namiastka ( dlatego ślepy, ze względu na małe ilości, których trzeba się doszukiwać w śmietanie) w  orzeźwiającej , chłodnej  śmietanie z dodatkiem cebuli i  jabłka oraz dobieranymi ziemniakami gotowanymi w łupinach.

Kolejne IV miejsce przypadło kwaśnej i przaśnej Zupie szczawiowej z jajkiem, zabielanej śmietaną i mąką.

Grono laureatów zamyka potrawa dobrze znana na Kujawach, do dzisiaj sporządzana – Peklówka żniwna czyli różne części przerobionego świniaka w wekach: golonka, boczek czy biała kiełbasa, zatopione w aromatycznej galaretce lub w smalczyku.

Potrawy prezentowano na stoiskach powiatowych. Degustacji potraw uroku dodawały: swojskie zastawy , snopki siana, polne kwiaty i  przaśne obrusy; piękne wianki na głowach Pań, czerwone trzewiki i  regionalne hafty na strojach.

FOTORELACJA:

Urszula E. Nowakowska

K-PODR w Minikowie

 

Skip to content