Zastosowanie miodu w kosmetyce

Miód ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jest często wykorzystywany w leczeniu zmian skórnych i trądziku, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, zmniejsza ryzyko powstania bliznowców, przyspiesza gojenie się ran. Miód również doskonale nawilża i koi podrażnienia skóry, dlatego jest doskonałym składnikiem domowych kosmetyków.

Miodu używa niemal każdy, ponieważ nie tylko dobrze smakuje, ale wspomaga także leczenie przeziębień, wzmacnia odporność, koi nerwy i pomaga w zasypianiu. Miód jest również jednym z lepszych i najbardziej popularnych domowych kosmetyków. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest w czystej postaci lub w formie mleczka pszczelego, propolisu. Działa zbawiennie na skórę, ponieważ przyspiesza gojenie się ran, zapobiega powstawaniu bliznowców, ma działanie bakteriobójcze – głównie z tego względu przydaje się w leczeniu zmian skórnych (krostek, pryszczy).

 

Maski i okłady z miodu stosuje się w celu nawilżenia suchej skóry oraz włosów. Od dawna stosuje się miód jako lekarstwo na spękane usta i pięty. Naturalna pielęgnacja miodem przeznaczona jest dla wszystkich typów cery. Jednak warto pamiętać, że miód (tak jak każdy składnik) może uczulać, dlatego najlepiej wykonać najpierw próbę uczuleniową na nadgarstku lub na kawałku skóry za uchem.

Skład miodu i jego właściwości:

– glukoza – ogranicza odparowywanie wody z naskórka,

– węglowodany – wykazują działanie silnie nawilżające,

– kwas glukonowy – poprawia nawilżenie skóry,

– kwas jabłkowy – rozjaśnia plamy pigmentacyjne,

– białka – działają napinająco i spłycają zmarszczki,

– witamina B3 – ogranicza wydzielanie sebum,

– witamina B5 – działa nawilżająco i ochronnie,

– witamina B9 – opóźnia procesy starzenia się skóry,

– witamina C – uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i delikatnie rozjaśnia koloryt skóry,

– witamina E – wzmacnia barierę naskórka, zapobiegając negatywnemu oddziaływaniu wolnych rodników.

Oto kilka przykładów wykorzystania miodu w kosmetyce:

 

1. Przepis na naturalną odżywkę do włosów z miodem

Składniki: ½ szklanki miodu, ¼ szklanki oliwy z oliwek, ½ szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Sposób przygotowania: składniki wymieszać ze sobą, aż do całkowitego połączenia. Niewielką ilość mieszanki wylać na włosy i dokładnie wmasować, tak aby cała ich powierzchnia została nią pokryta. Włosy schować pod czepek i odczekać 30 minut, a następnie spłukać zimną wodą.

 

2. Przepis na domowy balsam do ust z miodem

Składniki: 1 łyżeczka miodu, ½ szklanki startego wosku pszczelego, 2 krople olejku witaminy E, ¼ szklanki oleju kokosowego, 10 kropli soku z cytryny.

Sposób przygotowania: składniki wymieszać ze sobą, aż do uzyskania jednolitej, kremowej masy. Następnie przełożyć je do małych pojemniczków. Po kilkunastu godzinach balsam będzie gotowy do użycia. Należy pamiętać, aby przechowywać kosmetyk w chłodnym miejscu. W przeciwnym wypadku będzie się stale roztapiał i tracił konsystencję.

 

3. Przepis na nawilżającą maseczkę do twarzy z miodem

Składniki: 2 duże łyżki miodu, ½ szklanki mleka.

Sposób przygotowania: składniki należy dobrze ze sobą wymieszać, nałożyć na twarz oraz szyję. Pozostawić maseczkę na ok. 15–20 minut, a następnie zmyć delikatnie ciepłą wodą.

 

4. Przepis na antycellulitowy peeling do ciała z miodem

Składniki: szklanka fusów z kawy, ½ szklanki miodu.

Sposób przygotowania: kawę zalać wrzątkiem, odczekać kilka minut i odcedzić fusy. Do jeszcze ciepłych fusów dolać miód i mieszać, aż dokładnie się ze sobą połączą. Taką mieszankę nakładać na wilgotne ciało (szczególnie na miejsca dotknięte cellulitem) i masować przez kilka minut. Następnie spłukać peeling ciepłą wodą i umyć skórę delikatnym mydłem z dodatkiem olejów naturalnych.

Znając właściwości miodu, nie sposób przejść obojętnie obok półki z kosmetykami, których składnikiem jest właśnie ten produkt pszczeli. Nic więc dziwnego, że miód towarzyszy człowiekowi już od tysięcy lat…

Lidia Skrobiszewska
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Fot. J. Maciejewska

Skip to content