Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich

Wrzosy i wrzośce

Wrzosy, jak i wrzośce to rośliny cieszące się dużym zainteresowaniem, głównie jesienią. Zapełniają wtedy sklepowe półki i kuszą swoimi kolorami do zakupu. Obie rośliny wyglądają bardzo podobnie, to niskie krzewinki o delikatnych krótkich łodygach i zielonych liściach, które zdobią małe kwiatki. Jak zatem odróżnić wrzosy od wrzośców? Nie jest to wcale takie trudne, wystarczy dokładnie przyjrzeć się roślinie. Mimo że są niemalże identyczne, istnieje kilka cech w ich wyglądzie, dzięki którym będziemy umieli je rozróżnić.

Istotną różnicę stanowi czas kwitnienia, dzięki czemu można stworzyć w ogrodzie wielosezonowe wrzosowisko. Wrzośce to w większości krzewinki jednoroczne, kwitną głównie wiosną i wczesnym latem od lutego do kwietnia (w zależności od odmiany). Pełnia kwitnienia wrzośców przypada na marzec. Mają nieco mniej odmian, gdyż duże różnice są już widoczne między gatunkami. Dodatkowo są delikatne i wrażliwe na przesuszenie w związku z czym natychmiast zrzucają liście. Wrzosy królują latem i jesienią, kwitną od sierpnia do października (w zależności od odmiany). Zdarza się, że czasem zakwitają nawet w lipcu. Pełnia kwitnienia wrzosów przypada na wrzesień i jeśli o nie dobrze zadbamy mogą cieszyć oko przez wiele lat.

Inną cechą, która je odróżnia to wygląd kwiatów, które u wrzosów wyglądają jak kielichy złożone z oddzielnych płatków, zwykle drobniejsze, często pozostające w pączkach. Mają najczęściej kolor biały lub fioletowy, dzięki czemu często kojarzą się z wrzosowiskami spotykanymi w krajobrazie. Jeśli chodzi o wrzośce, płatki są zrośnięte w dzbanuszek lub rurkę. Mają kwiaty o intensywnej amarantowej, purpurowej, różowej barwie, czasem wpadającej w ostre fioletowe tony.

Kolejną różnicę stanowi kształt liści, które u wrzosów są zimozielone, łuskowate, drobne, wyrastające pod kątem z łodygi oraz szorstkie w dotyku. Zimą przebarwiają się w odcieniach kolorów żółtego, czerwonego, szarego (w zależności od odmiany). Dzięki temu są ozdobą bardzo długo. U wrzośców są igiełkowate i drobniejsze, zimą szarzeją i przypominają z daleka trawnik.

Rośliny różni także wytrzymałość na niską temperaturę. Wrzosy charakteryzuje mrozoodporność i dzięki temu mogą rosnąć w ogrodzie cały rok, natomiast wrzośce są roślinami ciepłolubnymi i sezonowymi, uprawianymi najczęściej w doniczce. Ich wspólną cechą jest zdolność do ładnego zasychania, dzięki czemu po przemarznięciu lub przegrzaniu zmieniają się w suchy bukiet nie zmieniając przy tym swojego wyglądu.

Nie są trudne w uprawie, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki i mają podobne wymagania. Wrzosy i wrzośce lubią stanowiska słoneczne, suche i osłonięte od wiatru. Wrzosy są krzewinkami typowo kwasolubnymi i potrzebują dużo słońca, bardziej tolerancyjne co do ziemi są wrzośce, które dobrze radzą sobie na mniej kwaśnych glebach.

Po posadzeniu wrzosy i wrzośce należy regularnie podlewać, dopóki rośliny dobrze się nie ukorzenią. Trzeba unikać podlewania roślin z góry, gdyż zbierające się krople wody na kwiatach czy listkach sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych.

Gdy pozna się kilka podstawowych różnic pomiędzy tymi dwiema roślinami rozpoznanie ich okaże się całkiem proste. Rynek ogrodniczy każdego roku dostarcza nam kilka nowych odmian, dzięki czemu mogą zdobić nasze ogrody przez cały sezon.

Źródło:

https://www.sadowniczy.pl/Wrzosy-i-wrzosce-cinfo-pol-193.html, https://fajnyogrod.pl/porady/wrzosy-i-wrzosce-czym-sie-roznia-_rosliny-ogrodowe/, https://ogrod-online.pl/czym-sie-rozni-wrzos-od-wrzosca-to-nie-ta-sama-roslina, https://ladnydom.pl/Ogrody/1,113802,13555358,Wrzosce_na_dobry_poczatek_wiosny.html/

Magdalena Łydzińska

Kujawsko-Pomorski                                                                   

Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Fot. M. Łydzińska, Shutterstock