Coraz popularniejszą formą wypoczynku staje się agroturystyka. Konie mogą dodatkowo uatrakcyjnić pobyt w gospodarstwie rolnym.
Na naszych oczach przeszło do historii militarne użytkowanie konia, a rolnicze, z wyjątkiem gospodarstw ekologicznych, też odchodzi w przeszłość. Równocześnie, w miarę zwiększania się ilości wolnego czasu i wzrostu stopy życiowej społeczeństwa, rośnie świadomość, jak istotne jest racjonalne zagospodarowanie tego czasu i jak ważną funkcję prozdrowotną pełni rekreacja ruchowa.
Koń zaspokaja potrzebę kontaktu współczesnego człowieka z naturalnym środowiskiem i stanowi doskonałe antidotum na stres i choroby cywilizacyjne. Uprawianie jazdy konnej poprawia ogólną sprawność fizyczną, co jest szczególnie ważne w sytuacji malejącej aktywności ruchowej mieszkańców miast. Kwalifikowana turystyka konna zapewnia atrakcyjny, zorganizowany wypoczynek poprzez udział w rajdach i obozach jeździeckich lub dzięki skorzystaniu z oferty gospodarstw agroturystycznych. W leczeniu urazów i wad wrodzonych, których częstotliwość nasila się w miarę wzrostu zanieczyszczenia środowiska i postępu motoryzacji, pomocna jest hipoterapia.
Najprostszym sposobem założenia gospodarstwa agroturystycznego jest zorganizowanie przez rodzinę rolnika odpoczynku na własnej posesji. Obecność zwierząt w gospodarstwie z pewnością przyczynia się do podniesienia jego atrakcyjności. W trakcie pobytu u rolnika turyści, a zwłaszcza dzieci, często „zaprzyjaźniają się” z owcami, danielami, królikami i innymi zwierzętami. Największą frajdę sprawiają jednak konie, które nie tylko można pogłaskać, ale przeżyć z nimi niezapomniane chwile. Dużo wrażeń dostarcza jazda wierzchem lub bryczką. Coraz więcej małych gospodarstw rolnych, podążając za modą, a nawet już stylem życia, oferuje atrakcje związane z końmi. Można tam nie tylko pojeździć na koniach, ale również się nimi zajmować – czyścić, karmić itp.
Konie mogą być źródłem znaczącego dochodu pod warunkiem, że będą odpowiednie do tego rodzaju działalności.
Jakie konie?
Do jazdy rekreacyjnej najczęściej wykorzystywane są konie rasy wielkopolskiej lub małopolskiej, ale również wszelkiego rodzaju kuce i ich mieszańce. Dość popularne są również hucuły i koniki polskie. Według praktyków do rekreacji należy wybierać konie starsze, dobrze ujeżdżone, o spokojnym charakterze i bez narowów. Do tej działalności zaleca się raczej klacze niż ogiery, a najlepszym wyborem wydają się być wałachy, uważane za spokojne i odpowiedzialne. Są one również tańsze niż klacze i ogiery. Jedno jest pewne: przy zakupie konia powinna być osoba znająca się na tych zwierzętach, np. lekarz weterynarii.
Na koń!
Jazdy konnej najlepiej uczyć się pod okiem doświadczonego hodowcy lub instruktora; często taką fachową usługę świadczy sam właściciel gospodarstwa.
Poza gospodarstwami oferującymi przejażdżki konne po placu lub w nieodległym terenie, są też takie, które podeszły do agroturystyki bardziej profesjonalnie i inwestują w jej rozwój. Pojawiają się na wsiach kryte ujeżdżalnie, członkowie rodziny zdobywają uprawnienia instruktorskie, organizowane są wypożyczalnie sprzętu jeździeckiego, powstają pensjonaty z pełną obsługą dla pozostawionych tam zwierząt.
Nauka, rekreacja, praca
Sukces rolnika posiadającego konie w agroturystyce w dużej mierze zależy od jego zaangażowania. Inwestowanie w działalność, zdobywanie nowych uprawnień, poszerzanie oferty przyczynia się do popularności gospodarstwa. Skutkuje to większą liczbą chętnych chcących skorzystać z tej formy rekreacji na wsi. Działania takie zwiększają szansę na rozwój dla małych gospodarstw rolnych praktycznie w każdym zakątku kraju.
Moda na odpoczynek na wsi na szczęście nie przemija, a wręcz nabiera coraz większego rozmachu. Korzystają z niej praktycznie wszystkie grupy wiekowe. Trzeba przyznać, że i oferta rolników zajmujących się agroturystyką staje się coraz bardziej atrakcyjna, a ceny za pobyt w gospodarstwach i korzystanie z lokalnych atrakcji są niewygórowane. Szczególnie dużą rolę w agroturystyce odgrywają konie, podnosząc jej atrakcyjność.