Festiwalowe przepisy

Prezentujemy Państwu porcję przepisów z organizowanego w Wielgiem Festiwalu Smaku – Dnia Faworka.

Żółwik mięsny

Składniki: mięso przygotować jak na mielone.

Wykonanie: zrobić kulki z mięsa na tułów, łepek i łapki zrobić z parówek, oczy z pieprzu, na tułów nałożyć krateczkę z sera. Zapiec w piekarniku.

Shrekowe kotlety

Składniki: 45–50 dag mielonego mięsa z indyka, 45 dag rozdrobnionego mrożonego szpinaku, ok. 0,5 szklanki płatków owsianych, 3 ząbki czosnku, 0,5 łyżeczki mielonych nasion kolendry, jajko, łyżka oliwy, sól, pieprz, olej do smażenia.

Wykonanie: szpinak przesmażyć na rozgrzanej oliwie, czosnek obrać i przecisnąć przez praskę, dodać z kolendrą i gałką muszkatołową do szpinaku. Mieszając podsmażyć ok. 10 min. Lekko ostudzić.

Mięso wymieszać ze szpinakiem i płatkami. Wbić jajko i doprawić. Wymieszać aż powstanie zwarta masa. W razie potrzeby dodać płatków owsianych.

Z masy uformować niewielkie kotlety, spłaszczyć, zrumienić na rozgrzanym oleju.

Doskonale komponuje się z warzywami gotowanymi na parze.

Ryba po portugalsku

Składniki: ryba (dzwonka), 2 cebule, ogórki konserwowe.

Zalewa: 2 szkl. wody, 0,5 szkl. oleju, 6 łyżek octu, 3 łyżki cukru, 4 ziarenka pieprzu, ziela angielskiego, 2 listki laurowe, 3 łyżki ketchupu, 1 mały koncentrat pomidorowy, sól do smaku.

Wykonanie: Składniki na zalewę zagotować. Cebule i ogórki konserwowe pokroić w kostkę. Dzwonka ryby usmażyć, układać warstwami i posypać cebulką i ogórkami na przemian. Całość zalać gorącą zalewą.

Kaszanka Ani

Składniki: 1 kg kaszy jęczmiennej, 0,5 l krwi, 2 litry rosołu z wieprzowiny, tj. łepek, skórki, wątroba, podgardle itp., majeranek, pieprz, sól, jelita.

Przygotowanie: ugotowane w przyprawach mięso zmielić i dodać do osobno ugotowanej kaszy                                  z krwią. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać ze sobą i doprawić do smaku. Opłukane jelita napychamy kaszanką i parzymy 20 minut w 80°C. Wystudzoną kaszankę podajemy na ciepło, zimno lub z dodatkiem podsmażonej cebulki.

Sałatka

Składniki: 1 paczka Tortelini, 0,5 paczki makaronu nitki, 0,5 fileta z kurczaka (podsmażyć), 2 pomidory (w kostkę), 3 ogórki (w kostkę), dodać majonez, przyprawy do smaku.

Ciasto z nutellą

Składniki: 1 opakowanie sucharów, 1 słoik nutelli, litr śmietany kremówki, cukier waniliowy, 0,5 szkl. cukru pudru, 2 łyżeczki żelatyny rozpuścić w niewielkiej ilości wody, wiśnie drylowane, 2 galaretki wiśniowe.

Wykonanie: suchary zmielić na maszynce do mielenia mięsa. Zmieszać z nutellą. Wyłożyć na blaszkę.  Ubić śmietanę kremówkę z cukrem pudrem, cukrem waniliowym i żelatyną. Wylać na blaszkę. Na bitą śmietanę poukładać wiśnie, a następnie przygotować galaretkę rozpuszczoną w wodzie lub soku wiśniowym. Zalać całość i włożyć do lodówki na kilka godzin, żeby stężało.

Nalewka gruszkowa z wanilią i imbirem

Składniki: gruszki obrać, oczyścić z gniazd, pokroić w plastry i włożyć do słoika. Skropić sokiem wyciśniętym z 2 cytryn i zalać wódką. Dodać imbir, gałkę, goździki i pozostawić na miesiąc. Następnie zlać do butelek, a pozostałe w słoju owoce zasypać cukrem, dodać miód. Macerować przez dwa tygodnie, aż cukier i miód się rozpuszczą. Następnie połączyć wcześniej zlany alkohol z owocami i pozostawić do przegryzienia na kolejne dwa tygodnie. Nalewkę przefiltrować i zlać do butelek.

Nalewka cytrynowo-kawowa

Składniki: 1 cytryna, 40 ziaren kawy, 0,5 szklanki cukru (ok. 125 g), 250 ml wódki.

Wykonanie: każdą cytrynę nacinamy nożem z ostrym czubkiem na tyle głęboko by w ten otwór wcisnąć całe ziarenko kawy. Oczywiście wcześniej należy cytryny sparzyć we wrzątku.

Naszpikowane kawą cytyny wkładamy do słoja, wsypujemy cukier, wlewamy alkohol i mocno zakręcamy.

Tak pozostawiamy nalewkę na minimum 2 miesiące. Przez pierwszy tydzień należy codziennie potrząsać słojem, żeby cukier się rozpuścił. Najlepiej trzymać nalewkę w ciemnym miejscu np. szafce.

Po 2–3 miesiącach nalewkę przecedzamy przez gazę i dobrze odciskamy cytryny, zlewamy do butelki. Nalewka jest gotowa do picia!

Nalewka z kwiatów czarnego bzu

Z litra wody i 3/4 kg cukru przygotować syrop, gdy ostygnie zalać kwiaty (50 baldachów kwiatów czarnego bzu) ułożone w słoju. Kwiaty przełożyć plastrami z dwóch, dużych cytryn, wcześniej dobrze wymytymi. Naczynie przykryć gazą, pozostawić w ciepłym miejscu przez tydzień, codziennie mieszając. Następnie przelać przez sito, do soku dodać 1 litr spirytusu i sok z dwóch dużych cytryn. Całość przelać do gąsiorka, który należy dobrze zamknąć i pozostawić na miesiąc w ciemnym miejscu. Po tym czasie zlać nalewkę, przefiltrować i rozlać do butelek, zakorkować i odstawić na trzy tygodnie.

Przepisy zebrała:                                             

Magdalena Włodarska-Kasiuk

Kujawsko-Pomorski Ośrodek                           

Doradztwa Rolniczego

Fot. W. Alabrudziński

image description
Skip to content