Polska jest największym na świecie producentem aronii. Unikalny skład owoców aronii czyni ją bardzo cennym surowcem do produkcji żywności o szczególnie korzystnym wpływie na zdrowie człowieka, a także preparatów farmaceutycznych i kosmetycznych.
Z powodu szczególnie dużej zawartości związków polifenolowych o silnych właściwościach antyoksydacyjnych aronia jest nadzieją w walce z chorobami cywilizacyjnymi. W miarę coraz lepszego poznawania ich właściwości biologicznych rośnie zainteresowanie nimi świata nauki. Gatunek ten zyskuje popularność na całym świecie. Jest to owoc o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, chociaż w naszym kraju jeszcze zbyt mało popularny, być może z uwagi na jego specyficzny, cierpki smak. W przetworach, takich jak kompoty czy konfitury, może być mieszana z owocami o zdecydowanych smakach.
Plantacje aronii zajmują w Polsce powierzchnię od 6–8 tysięcy ha. Co roku zbiera się 40–50 tysięcy ton owoców, które przerabia się na sok i koncentrat.
Uprawa aronii nie jest trudna, wymaga gleb żyznych, chociaż plonuje też na piątej klasie. Może być uprawiana na terenie całego kraju, jest odporna na przymrozki wiosenne i wytrzymała na duże mrozy. Nie kumuluje metali ciężkich, jak ołów czy kadm, nawet jeśli plantacja jest przy ruchliwej drodze. Pochodzi z USA, gdzie występuje na całym terenie jako dziko rosnąca roślina z rodziny różowatych. Wyhodowana polska odmiana Galicjanka dominuje na plantacjach towarowych.
Tekst i fot. Piotr Budziński
Kujawsko-Pomorski Ośrodek