Od Trzech Króli do Popielca trwa czas karnawału objawiający się m.in. jedzeniem ciast wszelakich i dlatego dziś proponujemy kilka przepisów, które zapewnią rozkosz podniebienia dla łasuchów.
Ambasador
Biszkopt: 4 jaja, 2½ szkl. cukru, ½ szkl. mąki pszennej, 3 płaskie łyżki kakao, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Masa budyniowa: 1 l mleka, 400 g miękkiego masła, 7 łyżek cukru, 2 budynie waniliowe z cukrem, 2 kopiaste łyżki mąki ziemniaczanej, 1 kopiasta łyżka mąki pszennej, 3 żółtka, 2 łyżki spirytusu. Zrobić jedną masę podstawową, podzielić ją na pół i do każdej dodać inne dodatki.
Dodatki do masy jasnej: 1 puszka brzoskwiń w syropie (syrop odlać i zachować do nasączenia).
Dodatki do masy ciemnej: 3 łyżki nutelli, 100 g czekolady z orzechami, 50 g rodzynek, skórka otarta ze sparzonej pomarańczy.
Polewa: 100 ml śmietanki 30%, 200 g nutelli (około 4 łyżki), 2 łyżki masła.
Wykonanie/biszkopt: białka ubić na sztywno, dodać cukier. Gdy cukier się rozpuści dodać stopniowo żółtka, mąkę, kakao i proszek do pieczenia. Mieszankę wylać na blachę i piec w nagrzanym piekarniku około 40 min. w temp. 160°C.
Wykonanie/masa: szklankę mleka, żółtka, budynie i obie mąki zmiksować. Pozostałe mleko zagotować z cukrem. Do gotującego się mleka wlewać przygotowaną mieszankę i całość doprowadzić do wrzenia. Powstały budyń przykryć i odstawić do wystygnięcia. Miękkie masło miksować na puch, stopniowo dodawać po łyżce budyniu. Miksować do uzyskania jednolitej masy. Na koniec dodać spirytus i krótko miksować. Odłożyć 3–4 łyżki masy. Pozostałą masę podzielić na pół. Do jednej części dodać dobrze odsączone i pokrojone w kostkę brzoskwinie (osuszyć na papierowym ręczniku). Do drugiej części masy dodać nutellę, posiekaną czekoladę, skórkę z pomarańczy i sparzone rodzynki (dobrze odcedzić i osuszyć). Wszystko wymieszać. Biszkopt nasączyć syropem z brzoskwiń. Wyłożyć ciemną masę, wyrównać. Na masę wyłożyć ciemne herbatniki, a następnie masę z brzoskwiniami. Na to herbatniki maślane. Wierzch ciasta cienko posmarować odłożoną na początku masą. Ciasto wstawić do lodówki na 2 godz.
Polewa: składniki na polewę podgrzać i energicznie wymieszać. Ciasto polać polewą i ponownie wstawić do lodówki.
Anna Dudzińska, Bętlewo
Oczy Carycy
Ciasto jasne: 6 białek, 1½ szkl. cukru, 1½ szkl. mąki ziemniaczanej, 1 łyżka octu, 1/3 szkl. oleju.
Ciasto ciemne: 6 żółtek, 2 jajka, 6 łyżek cukru, 4 łyżki mąki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao, 1/3 szkl. oleju.
Krem budyniowy: 11/3 szkl. mleka, 1 budyń śmietankowy, 1 cukier waniliowy, 1 kostka masła.
Pozostałe składniki: 2 galaretki agrestowe, 1 paczka okrągłych biszkoptów, 1 łyżka kawy rozpuszczalnej, ½ szkl. wrzątku.
Wykonanie/ciasto: z podanych składników zrobić ciasta: jasne i ciemne, na blaszkę wykładać na przemian jasne i ciemne ciasto. Piec w piekarniku 180°C około 35 min.
Wykonanie/krem: budyń ugotować, wystudzić utrzeć z masłem, kawę zaparzyć i wystudzić, galaretki rozpuścić we wrzątku i wystudzić (3 szkl. wody).
Ciasto przekroić na dwa placki, wyłożyć połowę kremu, ułożyć biszkopty nasączone kawą na to tężejącą galaretkę i resztę kremu. Całość przykryć plackiem.
Elżbieta Łukaszewska, Bożena Staśkowska, Bałdowo
Faworki
Składniki: ½ kg mąki, 5 żółtek, 1 całe jajo, 3 łyżki śmietany, 2 dag tłuszczu, 1 łyżka spirytusu lub octu, cukier puder.
Wykonanie: wszystkie składniki mocno zagnieść i włożyć do lodówki na ½ godz. Następnie cienko rozwałkować i wykroić faworki. Smażyć je na mocno rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor. Gorące układać na talerzu i osypać przetartym przez sito cukrem pudrem.
Marzena Szczepaniak, Wielgie
Ul
Ciasto: 3 szkl. mąki, 1 kostka margaryny, 1 łyżka cukru pudru, ½ paczki proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao, 4 żółtka, 6 łyżek śmietany, powidła, orzechy, rodzynki, wiśnie.
Masa: 4 białka, 1 szkl. cukru, 1 kostka masła, 1 galaretka.
Wykonanie/ciasto: wszystkie składniki posiekać, następnie zagnieść ciasto. Ciasto podzielić na 2 części. Do jednej dodać 2 łyżki kakao. Białe ciasto rozwałkować, posmarować powidłami. Ciemne ciasto rozwałkować i wykrajać krążki szklanką. Na każdy krążek kłaść różne bakalie (orzechy, rodzynki, wiśnie itp.) Formować kulki. Kulki układać, na posmarowanym powidłami cieście, tak aby później można było później wygodnie kroić w kostkę. Włożyć do piekarnika i piec.
Wykonanie/masa: białka ubić z cukrem na parze i ostudzić. Masło rozetrzeć i dodać masę białkową i ucierać. Pod koniec ucierania dodać tężejącą galaretkę rozpuszczoną w ½ szkl. wody. Krem wyłożyć na upieczone kulki. Następnie upiec biszkopt z 4 jaj i położyć na krem. Biszkopt polać polewą.
Krystyna Bruzdewicz, Piaseczno
Tort dacquoise z orzechami i daktylami
Składniki na 2 blaty bezowe: 6 dużych białek, szczypta soli, 300 g drobnego cukru do wypieków, 2 łyżki cukru trzcinowego demerara, 1 łyżeczka octu winnego lub soku z cytryny, 8 suszonych daktyli, drobno pokrojonych.
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Krem: 250 g serka mascarpone (schłodzonego), 300 ml śmietany kremówki 30% (schłodzonej), 1 łyżka cukru pudru, 150 g masy kajamkowej z puszki, ½ szklanki orzechów włoskich, posiekanych, 10 daktyli, posiekanych.
Dodatkowo: cukier puder i kakao do oprószenia, daktyle i orzechy do dekoracji.
Wykonanie: dużą blaszkę do ciasteczek wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Na papierze narysować dwa okręgi o średnicy 23 cm. W misie miksera ubić białka ze szczyptą soli, na sztywną pianę. Dodawać cukier (oba), stopniowo, łyżka po łyżce, cały czas ubijając, do powstania sztywnej, błyszczącej piany. Dodać octu winnego lub soku z cytryny i zmiksować. Dodać daktyle, delikatnie wymieszać. Masę bezową wyłożyć na zaznaczone na papierze okręgi, wyrównać. Wstawić do nagrzanego do 180°C piekarnika. Po 5 minutach zmniejszyć temperaturę do 140°C i piec przez 90 minut. Bezy powinny się zarumienić, mogą również lekko popękać, ale przy dotyku powinny być suche i chrupkie. Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i zostawić do wystygnięcia na kilka godzin lub całą noc.
Mascarpone wymieszać z masą kajamkową na gładką masę (można na wolnych obrotach miksera). Śmietanę kremówkę i cukier puder umieścić w misie miksera i ubić na sztywno. Wmieszać do masy z mascarpone, delikatnie mieszając szpatułką. Dodać bakalie i delikatnie wymieszać.
Na paterze ułożyć jeden z blatów bezowych. Przełożyć przygotowanym kremem i przykryć drugim blatem bezowym. Oprószyć cukrem pudrem i odrobiną naturalnego kakao, udekorować daktylami i orzechami.
Marianna Zaborowska, Renata Siedlecka, Czarne
Pączki Babci
Składniki: 1 kg mąki, 3 szkl. mleka, 10 żółtek + ½ szkl. cukru, 1 kostka drożdży, ½ kostki masła, szczypta soli, konfitury, olej lub smalec, kieliszek alkoholu (spirytus).
Wykonanie: podgrzać mleko z rozpuszczonym masłem. Do rozkruszonych drożdży dodać szczyptę soli, szczyptę cukru i ciepłe mleko. Wymieszać i pozostawić do wyrośnięcia. Jajo ubić na puch, pod koniec wlać alkohol.
Do dużej misy wsypać mąkę, wlać ubite jajka, drożdże, mleko i razem dobrze wyrobić – napowietrzyć ciasto – odstawić aż podwoi swoją objętość. Urywać porcjami, nadziewać konfiturą, uformowane pączki kłaść na ściereczkę, czekać do wyrośnięcia – smażyć najlepiej na smalcu.
Cachowska Elżbieta, Wierzbick
Pączki z sera białego
Składniki: ½ kg sera białego, 4 jajka, 4 łyżki cukru, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 łyżeczka octu, 2 szkl. mąki pszennej, olej do smażenia.
Wykonanie: żółtka z cukrem utrzeć, dodać zmielony twaróg, sodę, ocet, mąkę pszenną, dokładnie wymieszać, na koniec dodać ubitą pianę z białek, zagnieść ciasto, wykrawać krążki, wrzucać na gorący olej. Wyjąć, posypać cukrem pudrem.
Jolanta Mańkowska, Popowo
Toffi
Składniki: 2 śmietany 36% (Piątnica) lub jedna duża 500 ml, 1 duży jogurt naturalny, 1 mały jogurt naturalny, 6 paczek herbatników, ¾ szkl. cukru pudru, 25 dag żelatyny, 1 puszka masy krówkowej.
Wykonanie: ubić śmietanę, dodać jogurty zmiksowane z cukrem, 25 dag żelatyny rozpuścić w gorącej wodzie (ok. ¾ szkl. wody), mieszać aż się rozpuści. Wystudzić żelatynę i dodać do śmietany. Blaszkę wyłożyć herbatnikami, na to wylać śmietanę, przykryć herbatnikami. Na wierzch rozsmarować masę krówkową z puszki. Można czymś posypać (płatki migdałowe, drobne orzeszki itp.)
Małgorzata Celmer, Wielgie
Oponki ziemniaczane
Składniki: 500 ml mleka, ¾ szkl. cukru, 1 szkl. zmiażdżonych ugotowanych ziemniaków, 2 szkl. mąki, 1½ łyżeczki proszku do pieczenia, 3 łyżki rozpuszczonej margaryny, 2 jajka, szczypta soli.
Wykonanie: składniki zagnieść i rozwałkować. Wyciąć krążki szklanką i kieliszkiem. Smażyć na gorącym tłuszczu. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.
Bernadeta Błaszkiewicz, Witowąż
Chruściki
Składniki: 2 szkl. mąki pszennej, ¾ szkl. śmietany kwaśnej, 4 jajka (żółtka), 1 kieliszek spirytusu, szczypta soli.
Wykonanie: wszystkie składniki zagnieść, rozwałkować bardzo cienko. Wyciąć prostokąty, naciąć środek, przełożyć. Piec na rozgrzanym oleju z obu stron. Posypać cukrem pudrem.
Aldona Urbańska, Witowąż
Faworki
Składniki: 6 żółtek, 2 łyżki śmietany, 1 łyżka masła, 100 g spirytusu, ½ łyżki soli, 2 szkl. mąki pszennej (lub ile się wgniecie), 1 l oleju do smażenia.
Wykonanie: z podanych składników wyrobić gładkie ciasto. Na stolnicy długo wyrabiać i dobrze ubijać wałkiem, aż na cieście zaczną powstawać pęcherzyki powietrza. Tak wyrobione i zbite ciasto, rozwałkować na bardzo cienkie placki, pokroić radełkiem, przewijać i smażyć na głębokim oleju. Wykładać na tacę z papierowym ręcznikiem. Wystudzone układać na talerzu.
Alina Żuchowska, KGW Tłuchówek
Murzynek z jabłkami
Składniki: 8–10 jabłek, 1½ szkl. cukru, ½ szkl. oleju, 3 szkl. mąki, 5 jaj, 1 łyżka sody oczyszczonej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao.
Wykonanie: jabłko obrać i pokroić w kostkę. Wrzucić do garnka i zasypać cukrem i olejem, po czym odstawić na 2 godziny, aby jabłka puściły sok. Białka ubić na sztywną pianę, a następnie wymieszać z żółtkami, mąką, kakao, sodą i proszkiem.
Wszystko przelać do jabłek i wymieszać. Blachę o wymiarach 21×33 cm wyłożyć papierem i wlać to wszystko wygładzając wierzch łyżką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec około 50 minut.
Anna Manerowska, Trutowo
Eklery
Składniki: 1 szkl. wody, ½ kostki masła, 1½ szkl. mąki pszennej, 5 jajek, 1 szkl. śmietany kremówki i jogurtu naturalnego, 1 cukier waniliowy, 2 łyżki cukru pudru, 1 łyżka żelatyny.
Wykonanie: wodę zagotować z masłem. Wsypać mąkę i gotować mieszając aż masa zetnie się w kulkę. Wystudzić, a następnie dokładnie utrzeć z jajkami. Blachę wyłożyć pergaminem. Szprycą cukierniczą wycisnąć 10 pasków ciasta. Piec 20 minut w temp. 200°C. Śmietanę ubić z cukrem, dodać jogurt i namoczoną żelatynę. Gdy krem zacznie tężeć przełożyć nim eklery.
Romualda Gizela, Kijaszkówiec
Cygańskie ścieżki
Ciasto: 1½ szkl. cukru, 9 białek, 4 żółtka, 1½ szkl. mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 szkl. oleju, 1 łyżka kakao, 3 łyżki suchego maku, 1 kisiel waniliowy, cukier waniliowy.
Masa: 50 dag waniliowego serka homogenizowanego, 1 galaretka cytrynowa, 1 galaretka wiśniowa, 2 galaretki agrestowe, 3 galaretki pomarańczowe.
Wykonanie: białka ubić z cukrem na sztywno. Mieszając stopniowo wsypywać 1½ szkl. mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia i wlewać olej. Ciasto podzielić na 4 części. Do pierwszej części dodać 4 żółtka i 2 łyżki mąki, do drugiej – kakao, do trzeciej – kisiel, a do czwartej – mak. Lekko wymieszać. Blachę 25×36 cm wyłożyć papierem. Na środku blachy wylać po 3 łyżki z pierwszego ciasta i kolejnych części ciasta i tak powtarzać do wyczerpania ciasta. Ciasto piec ok. 40 minut w temp. 180°C. Ostudzić. Przekroić na 2 placki. 3 galaretki różnokolorowe rozpuścić osobno na noc w 1 szkl. gotowanej wody w płaskim naczyniu, schłodzić i pokroić w kostkę. Galaretkę cytrynową rozpuścić w 1 szkl. wrzątku. Gdy zacznie tężeć wymieszać z serkiem i dodać pokrojone w kostkę galaretki. Gdy zacznie tężeć przełożyć nią placki. Oprószyć cukrem pudrem.
Wiesława Mieszkowska, Tłuchówek
fot. i przepisy zebrała: Magdalena Włodarska-Kasiuk
Kujawsko-Pomorski Ośrodek
Doradztwa Rolniczego