Klaster żywności organicznej w Polsce -Ewaluacja Inicjatyw Dotyczących Zrównoważonej Żywności
(Food Cluster in Poland – Evaluation of Sustainable Food Initiatives)
W dniu 06.04.2018r. na SGGW w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące projektu finansowanego przez Fundację Axel och Margareta Ax: son Johnson, realizowanego przez Szwedzki Instytut Badań Biodynamicznych (Swedish Biodynamic Research Institute).
W spotkaniu udział wzięli:
- Artur Granstedt, Eva Johansson- Szwedzki Instytut Badań Biodynamicznych, Swedish Biodynamic Research Institute
-
Ewa Rembiałkowska, Renata Kazimierczak- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
w Warszawie, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji - Józef Tyburski- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Jarosław Stalenga, Jerzy Kopiński- Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Puławy
- Justyna Lesiewicz- Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Celem międzynarodowego projektu znalezienie dodatkowych metod edukacji, doradztwa, prowadzenia działań marketingowych, zidentyfikowanie przeszkód i wskazanie sposobów ich rozwiązania a także działań rolnych mających na celu rozwój rolnictwa organicznego w regionie Morza Bałtyckiego.
Pilotażowy projekt zakłada przeprowadzenie badań dotyczących możliwości tworzenia klastra żywności organicznej w Polsce, ewaluację i śledzenie obecnej sytuacji środowiskowej, przeprowadzenie badań z zakresu nauk społecznych (SGGW), badań środowiskowych (A. Gransted). Poprzez spotkania i wywiady z rolnikami oraz innymi podmiotami zostaną zidentyfikowane przeszkody, które utrudniają proces konwersji niezbędny dla przyszłości
i ochrony Morza Bałtyckiego. W ramach projektu odbędą się też spotkania z partnerami, konferencja w Polsce (Luty/ Marzec), konferencja w Szwecji (Listopad). Podczas spotkania przedstawiono ogólne zasady realizacji i rozliczania projektu szwedzkiego. Ustalono przyszłe perspektywy, możliwości i plany dalszej współpracy.
tekst i fot.: Justyna Lesiewicz
11.04.2018r.