19 dzień marca kojarzył się, przynajmniej mieszkankom powiatu radziejowskiego, z konkursem „Od zakwasu do żurku kujawskiego”. Przez ostatnie 10 lat Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z wyprzedzeniem planowały co w kolejnym roku zaprezentują, czym się pochwalą w dniu Świętego Józefa. W 2017 roku odbyła się Jubileuszowa,ale ostatnia już edycja wspomnianego konkursu. Przyroda nie lubi próżni, a kobiety z KGW w powiecie radziejowskim chętne do działania – 19 marca 2018 r mieszkanki 5 gmin stanęły w szranki „Turnieju Gospodyń” .
Pomysł na „Turniej Gospodyń” zaczerpnięto z plenerowej imprezy „Lato na wsi”, która gości na minikowskich łąkach od kilku już lat, w drugi, majowy weekend. Jedną z imprez towarzyszących w 2017r była I edycja konkursu „Turniej Powiatów”. Jeżeli coś sprawdziło się w województwie, to może sprawdzi się w powiecie? Taki przedsmak powiatowych rywalizacji.
19 marca w odnowionej i przepięknie przystrojonej świetlicy wiejskiej w Płowcach 5 drużyn, reprezentujących gminy: Bytoń, Dobre, Osięciny , Piotrków Kujawski oraz Radziejów, rywalizowało w kilku konkurencjach. Zanim rozpoczęły się zmagania, dzieci z Publicznego Przedszkola w Skibinie, zaprezentowały mały pokaz swoich umiejętności tanecznych. Konkurs obejmował różne dziedziny – była więc promocja walorów gminy z dziedzictwem kulturowym w tle, konkurencja prezentująca dorobek kulinarny w postaci tradycyjnego ciasta wielkanocnego, rękodzieło polegające na wyhaftowaniu techniką dowolną konturów herbu powiatu radziejowskiego, konkurencja sprawnościowa oraz mini-test z zakresu dziedzictwa kulturowego oraz wiedzy na temat powiatu radziejowskiego. Panie najbardziej obawiały się „testu”. Stach był jednak nieuzasadniony, pytania na temat powiatu były z przymrużeniem oka, a najtrudniejszą konkurencją okazało się wyhaftowanie pół lwa i pół orła z mieczem – taki herb posiada powiat Radziejów. Sprawnościowa konkurencja z jajkiem, polegała na przeniesieniu jajka na łyżce wyznaczoną trasą. Trudność polegała na tym, że łyżkę trzymano w ustach, a jajko było surowe. Panie stawały dzielnie, w rytm skocznej polki, każdej udało się donieść jajko w całości. Komisja konkursowa po podsumowaniu punktów wyłoniła laureatów:
I miejsce – gmina Dobre
II miejsce – gmina Radziejów
III miejsce – gmina Bytoń
IV miejsce równorzędnie zajęły gminy Osięciny oraz Piotrków Kujawski
Po zmaganiach konkursowych, wspólnej zabawie i wręczeniu nagród gospodynie z Płowiec zaprosiły na pyszny obiad, czas umilała kapela „Radziejowiacy”. Koło Gospodyń Wiejskich z Płowiec gościło I edycję „Turnieju Gospodyń”, za rok Święty Józef przywita nas na II edycji w Dobrem – tak zadecydował los, który wyciągnęła dla swojej gminy p. Anna Patyk.
Każdej drużynie należy się uznanie, za podjęty wysiłek, za odwagę publicznego występu, za chęć zrobienia czegoś nie tylko dla siebie. Takiej promocji swojej gminy nie powstydziłby się żaden włodarz, Koła Gospodyń Wiejskich to dobra marka – warto o tym pamiętać.
Jedna z prezentacji gminy przypadła mi osobiście do gustu: „ A teroz łopowim wum ło moji gminie, co z wiatroka w herbie słynie, ludzie w ni dobre miszkajum, co tradycji przestrzygajum. Czyść ludzi z roli się łutrzymuje, czyść roboty w mieście poszukuje, 33 wioski sum w gminie, pinkne jinzioro i lasy z betkamy. (…) Wójt z Kołamy Gospodyń dobrze się dogaduje i tak to gmina Bytoń się prezentuje.” Z rozrzewnieniem słuchało się tej zapomnianej już kujawskiej gwary, tak pięknie zaprezentowanej przez panią Halinę Pietrzak, mieszkankę gminy Bytoń.
Urszula E. Nowakowska
K-PODR W Minikowie