„Od zakwasu do żurku kujawskiego” – Edycja X Jubileuszowa

Wszystko zaczęło się od szynki, tej tradycyjnej –  „Świąteczna kujawska szynka z kością” prezentowała się również na podsumowaniu konkursu, któremu dała początek. Historia zatoczyła koło – W Dobrem rozpoczęty w Dobrem zakończony –  19 marca 2017 roku odbyła się X jubileuszowa, a zarazem ostatnia  edycja  konkursu produktów tradycyjnych Powiatu Radziejowskiego „Od zakwasu do żurku kujawskiego”.

Ideą konkursu  było przede wszystkim poszukiwanie  charakterystycznych potraw  rodem z Kujaw. Tych, które  dosyć często przygotowywane są przez lokalne gospodynie i tych mniej znanych .  Na datę konkursu wybrano  dzień św. Józefa, który nawet w czasie Wielkiego Postu przyjmuje dyspensę – nie tylko jeśli chodzi o pokarmy, ale również zabawę, taniec i muzykowanie.  19 marca, to również  data bliska przesilenia wiosennego, narodzin przyrody z zimowego letargu  oraz okres jeszcze bez natężonej pracy w polu. Przez dziesięć lat udało się dochować wierności tradycji i organizować konkurs  w tym samym dniu, dlatego  dzień 19 marca nierozerwalnie już połączył się z kulinarnym dziedzictwem powiatu radziejowskiego.  Konkursowa rywalizacja i motywacja  głębszego poszukiwania  spowodowała, że uczestniczki konkursu  przeszukały oprócz  zapisków robionych na przestrzeni lat przez członków rodziny  również   zakamarki ludzkiej pamięci. Owocem poszukiwań były dziesiątki potraw i produktów, z których te najbardziej tradycyjne i mające swoje korzenie w kujawskiej kuchni  uczestniczyły, niejednokrotnie będąc nagradzane, w wojewódzkich finałach konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Część produktów, których tradycyjność i  powiązanie z regionem potwierdziły werdykty komisji konkursowych  zostały zgłoszone  na krajową Listę Produktów Tradycyjnych.  Powiat radziejowski może pochwalić się przeszło dwudziestoma produktami z certyfikatem Ministra Rolnictwa. Cykliczny konkurs  przyczynił się do zaistnienia kujawskich potraw  w szerszej świadomości, stał się okazją do ocalenia tych wartości, które kiedyś przekazywane wyłącznie ustnie, mogły ulec zapomnieniu.

Pierwsza edycja konkursu gościła w progach gminy Dobre, więc ostatnia nie mogła odbyć się gdzie indziej – wróciliśmy do początków. Gospodyniami  tegorocznej edycji konkursu były członkinie Kół Gospodyń Wiejskich  tworzących Gminną Radę KGW  w Dobrem, to one podejmowały zaproszonych gości oraz uczestniczki konkursu w progach Gminnego Ośrodka Kultury. Konkursowi towarzyszyły występy  lokalnego zespołu „Bronisławianki”, które bawiły   „na ludową nutę” oraz kabaretem, który doczekał się bisu.

Organizatorzy konkursu: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Radziejowie powołały komisję konkursową do oceny zgłoszonych produktów w składzie: Elżbieta Sobolewska, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego – przewodnicząca, Grażyna Szelągowska, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Dorota Kalinowska, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Laura Maciejewska , K-PODR w Minikowie, Oddział w Zarzeczewie. Komisja  po przeprowadzeniu oceny 34 produktów, zgłoszonych i zaprezentowanych podczas X edycji  konkursu „Od zakwasu do żurku kujawskiego” ustaliła, zgodnie z regulaminem konkursowym, werdykt:

Kategoria I produkty pochodzenia zwierzęcego:

I miejsce – „Wędzona słonina” KGW Bronisław

II miejsce –„ Smalec ze skręconych skwarków”,  Bożena Kurant -Witowo

III miejsce –„ Ślepoki gotowane”, Elżbieta Woźniak –Czołowo

Wyróżnienie – „Schab z kością”, Krystyna Kołudkiewicz – Byczyna Kolonia

Kategoria II produkty pochodzenia roślinnego:

I miejsce – „Powidła zapiekane w garnku”, KGW Borek-Głuszynek-Znaniewo

II miejsce – „Bułki drożdżowe babci Haliny”, Krystyna Raszka – Ułomie

III miejsce – „Słodkie łódki z kaminioka” Bogumiła Niespodzińska – Bodzanowo Drugie

Wyróżnienie – „Mojda” Beata Witkowska, Witowo

Kategoria III produkty inne:

I miejsce – „Skórki z grochem”, Iwona Pawłowska – Kaspral                                                              

   II miejsce – „Szablok z kapustum i szpyrkom” Małgorzata Ulewicz – Borek

III miejsce – „Kaszanka z ziemniakami i ogórkiem”,  Lucyna Zacharek –Bronisław

Wyróżnienie – „Kapuśnioki wigilijne”, Anna Kamińska – Bodzanowo Drugie

Konkurs nie może obyć się bez nagród, a  nagrody bez sponsorów. W czasie dziesięciu edycji nagrody fundowali : Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Starostwo Powiatowe w Radziejowie oraz Bank Spółdzielczy w Radziejowie. Pomocą  służył lokalny samorząd oraz  instytucje związane z kulturą . Jubileuszowa edycja konkursu była okazją do podsumowań oraz podziękowań.

 

Prezentowane podczas dziesięciu edycji konkursu  potrawy   kultywowane są  jeszcze w wielu kujawskich domach, zawdzięczamy to silnemu przywiązaniu do tradycji często przeplatającej się z religijnymi rytuałami i zwyczajami, które  przetrwały i żyją . Nie można pominąć tutaj prostoty i  łatwego dostępu do podstawowych produktów wykorzystywanych do przygotowania potraw – Kujawiacy bazowali na tym, co urodziło się na polu czy w obejściu.  Jednak dzięki konkursowi było możliwe dotarcie także  do wielu już zapomnianych i niewykonywanych powszechnie potraw. Niektóre odnalezione przepisy to jak  powrót do kuchni z dzieciństwa, czasami już odległego.  Zebrać, opisać , wreszcie  zachować  dla tych, którzy przyjdą po nas, piękno tej części  dziedzictwa Kujaw, do której powracać  na pewno będą nasi następcy z ochotą, bo kuchnia kujawska jak prosta tak  smakowita.

Urszula E. Nowakowska

K-PODR w Minikowie/ Oddział w Zarzeczewie

 

Skip to content