Pandemia koronawirusa zmieniła wszystko, zmieniła nas, sposoby postępowania, zachowania, czego na początku do końca nie byliśmy świadomi. Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, jak wpłynie ta nietypowa sytuacja na poszczególne branże i przestrzenie życia. Można powiedzieć, iż do tej pory nie wiemy wszystkiego. Sytuacja do końca nie jest przewidywalna, panuje niepewność. Mamy dość okresów zamknięcia, wiele osób obawia się jesieni i drugiej fali zakażeń. Jednak mimo wszystko życie toczy się dalej i musimy nauczyć się funkcjonować w tych nowych okolicznościach.
Bieżący rok nie jest dobry do organizacji imprez, eventów, obchodzenia jubileuszy. Wiele zmieniło się także w turystyce. Częściowo zniesione obostrzenia umożliwiły podróżowanie, branża hotelarska nieco odżyła, choć poziom rezerwacji pozostawia wiele do życzenia. Obserwuje się, iż turyści poszukują mniej uczęszczanych, bardziej izolowanych miejsc. I tu pojawiła się szansa na rozkwit agroturystyki. Rozmawiając z właścicielami kwater agroturystycznych podczas tegorocznych, od niedawna możliwych do realizacji lustracji, uzyskujemy potwierdzenie tych tez. Kwaterodawcy na wsi nie narzekają na brak klientów. Paradoksalnie więc pandemia może pozytywnie wpłynąć na rozwój turystyki w niektórych obszarach, zwłaszcza w niewielkich obiektach. Obserwując działania marketingowe zauważamy, że promowane są miejsca wcześniej mało popularne, są one bowiem przedstawiane jako „bezpieczne”. Mam na myśli zarówno obiekty, jak i obszary, regiony turystyczne, takie jak na przykład Pałuki, Kujawy czy wyjątkowo tłumnie odwiedzane w tym roku Bieszczady. Obiekty mogą rozwinąć się poprzez przyjmowanie turystów, jak również organizację spotkań szkoleniowych, biznesowych. Chwilowo odeszło się od organizacji dużych spotkań, konferencji, ale i mniejszych wydarzeń. W ich miejsce organizuje się spotkania on-line, webinaria. Jednak, jak wiadomo, wiele spraw, uzgodnień załatwia się w kuluarach, czyli gdy wiele osób spotyka się w jednym miejscu, czego nie zapewnią formy elektroniczne spotkań. Można więc przewidywać, iż w najbliższej przyszłości będzie organizowanych więcej spotkań, ale w mniejszym wymiarze pod względem liczby uczestników. Część z tych przedsięwzięć w dalszym ciągu przyjmować będzie formę elektroniczną. Tu pojawia się kolejna szansa dla mniejszych obiektów nie dysponujących warunkami do organizacji dużych spotkań.
Pamiętajmy, że zawsze ważne jest bezpieczeństwo. To kryterium obecnie stało się dla wielu z nas kluczowe i nim kierujemy się przede wszystkim wybierając miejsca na wypoczynek. Polska Organizacja Turystyczna przygotowała nawet program „Odpoczywaj w Polsce – bezpiecznie”, czyli certyfikację obiektów świadczących usługi noclegowe dla turystów. Celem projektu jest wzmocnienie zaufania turysty do destynacji (wybierania miejsc docelowych swych wypraw turystycznych) poprzez profilaktykę i kontrolę w zakresie pandemii, zapewnienie Polakom informacji na temat obiektów przystosowanych do świadczenia usług zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), aktywizacja i edukacja obiektów poprzez udostępnianie materiałów na temat przygotowania do świadczenia usług w dobie zagrożenia epidemiologicznego oraz promocja obiektów świadczących usługi zgodnie z wymogami GIS. Program skierowany jest do wszystkich podmiotów świadczących usługi noclegowe na terenie Polski. Zgłoszenie jest bezpłatne i nieobowiązkowe. Certyfikat będzie ważny przez rok od momentu potwierdzenia przestrzegania zasad i wytycznych. W obecnej sytuacji, hotele i inne obiekty noclegowe podejmują szczególne środki bezpieczeństwa, by przyjąć gości. Branża dostosowuje się do nowych wyzwań. Nadal najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów, pracowników branży oraz przedsiębiorców. Na stronie internetowej bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl znajdziemy interaktywną mapę, za pomocą której, można wyszukać obiekty posługujące się znakiem graficznym „Obiekt Bezpieczny Higienicznie”. To miejsca, które deklarują, że swoje usługi świadczą zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Właściciele obiektów turystycznych mogą się za pośrednictwem tej strony zgłosić się do certyfikacji. Będzie to forma wykazania dbałości o klienta, ale także element marketingu.
Do wytycznych powinny stosować się zarówno duże, jak i małe obiekty turystyczne, takie jak gospodarstwa agroturystyczne. Oto kilka wskazówek dla obiektów turystyki wiejskiej.
Należy dążyć do ograniczenia kontaktów fizycznych na terenie obiektów turystyki wiejskiej w danym przedziale czasowym, w ramach zabezpieczenia przed ryzykiem zakażenia. Działania powinny być dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemicznego. Preferowana forma kwaterowania to domki i samodzielne jednostki mieszkalne z kuchnią i łazienką, z możliwością samodzielnego przygotowywania posiłków. Istotne jest zminimalizowanie kontaktu z gospodarzami. Należy zaznaczać, iż odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne spoczywa zarówno na kwaterodawcach, jak i gościach i obie strony muszą stosować się do obowiązujących przepisów. Właściciel obiektu powinien zapewnić środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu (min. 60%) oraz promować regularne mycie i dezynfekcję rąk (w widocznym miejscu powinna znajdować się informacja, jak skutecznie myć ręce). W gospodarstwie powinny znaleźć się również informacje np. w formie plakatu promujące przestrzeganie zasad ochrony podczas kichania i kaszlu. Ważne jest informowanie i egzekwowanie noszenia maseczek na terenie obiektu turystyki wiejskiej. Klient powinien mieć również możliwość zakupu środków ochrony osobistej (maseczek, rękawiczek) w przynajmniej jednym punkcie ustanowionym przez osobę prowadzącą obiekt turystyki wiejskiej. Wspólne toalety oraz inne wspólne powierzchnie w obiekcie powinny być myte i dezynfekowane przynajmniej 4 razy dziennie, a w jadalniach blaty i inne powierzchnie potencjalnie dotykane – po każdym użyciu. Wymogi odnośnie gastronomii są dużo bardziej rozbudowane, między innymi nie zaleca się serwowania posiłków w formie szwedzkiego stołu, aby ograniczyć kontakty między klientami. Należy również pamiętać o dezynfekcji wypożyczanych sprzętów takich jak rower, kajak itp. Pomieszczenia w obiekcie powinny być często wietrzone, nie wskazane jest korzystanie z klimatyzacji. Pomiędzy zakwaterowaniem kolejnych gości w pokoju, domku, samodzielnej jednostce mieszkalnej należy przeprowadzić dokładne mycie i dezynfekcję pomieszczeń oraz sprzętu ogólnodostępnymi środkami oraz je wywietrzyć, zapewnić wymianę pościeli (pranie w temperaturze, co najmniej 60°C z dodatkiem detergentu). Odpowiednio poinstruowany powinien być także personel zatrudniony w danym obiekcie. Pracownikom również należy zapewnić warunki pracy umożliwiające zachowanie aktualnych zaleceń i zasad bezpieczeństwa.
Powyżej przedstawiłam zarys podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa. Gdzie zaś kwaterodawcy mogą znaleźć zbiór wszystkich aktualnych zaleceń? Zamieszczone są one na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju www.gov.pl w zakładce „Wytyczne dla branż” (https://www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz?page=2&size=10). Zapraszamy również na naszą stronę internetową www.kpodr.pl. W zakładce „Rozwój wsi” znajdziemy Wytyczne dla funkcjonowania turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki (źródło: https://agroturystyka.pl/wytyczne_dla_turystyki_wiejskiej_id_1617.html).
Tekst i fot. Anna Dykczyńska
Kujawsko-Pomorski Ośrodek
Doradztwa Rolniczego