Warsztaty serowarskie w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej

13 i 14 marca w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej odbyły się warsztaty serowarskie,

w których uczestniczyli studenci kierunku Zootechnicznego Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z technologią wyrobu serów podpuszczkowych i twarogowych.

Studenci własnoręcznie warzyli sery podpuszczkowe: typu Gouda, oraz tzw. „świeżaki” z takimi dodatkami jak czosnek niedźwiedzi, suszone pomidory i czarnuszka. Z serwatki, która pozostała po oddzieleniu skrzepu, zrobiono ser typu „ricotta”. Warzenie sera związane jest z przerwami technologicznymi, które wykorzystano na prezentacje z zakresu serowarstwa, bowiem tajemnica ich wytwarzania tkwi w zrozumieniu procesów jakie zachodzą w poszczególnych etapach produkcji. Przy pomocy centryfugi, będącej na wyposażeniu Centrum, odciągnięto śmietanę, z której następnie studenci wyrobili masło.

W produkcji żywności w gospodarstwie niezmiernie istotna jest higiena, dlatego studentom zaproponowano wykład na temat wymagań higieniczno – sanitarnych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzystania kuchni przydomowej.

Oprócz praktycznej nauki warzenia serów, studenci zainteresowani byli możliwością sprzedaży żywności wytworzonej w gospodarstwie. Działałność taka może być prowadzona w różnych formach, które zostały omówione podczas prezentacji. W kontekście przetwórstwa na poziomie gospodarstwa najważniejsze wydały się informacje na temat rolniczego handlu detalicznego (RHD) i działalności lokalnej, marginalnej, ograniczonej (MOL).

Warsztaty zakończyły się degustacją własnoręcznie zrobionych serów i masła.

Opracowała: Beata Chełminiak

Relacja fotograficzna. Fot. Piotr Berndt, Beata Chełminiak. 

    

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content