Modernizacja gospodarstw rolnych

Do 28 lipca 2017 r. w oddziałach regionalnych oraz biurach powiatowych ARiMR można było złożyć wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2014–2020.

Wsparciem objęte będą inwestycje realizowane przez gospodarstwa prowadzące produkcję  w zakresie prosiąt, mleka krowiego lub bydła mięsnego.

Maksymalna wysokość wsparcia wynosi dla:

– rozwoju produkcji prosiąt (sektor A) – 900 tys. zł;

– rozwoju produkcji mleka krowiego (sektor B) – 500 tys. zł;

– rozwoju produkcji bydła mięsnego (sektor C) – 500 tys. zł.

Zakres inwestycji musiał być związany bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażaniem, lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, w tym ich wyposażaniem, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, w tym ich wyposażaniem, oraz kosztów ogólnych.

Pomoc będzie udzielana w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji. Poziom dofinansowania wynosić będzie standardowo 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Może on być wyższy i wynieść 60%, ale tylko w przypadku gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.

O pomoc mogli ubiegać się rolnicy, których gospodarstwa mają ściśle określoną wielkość ekonomiczną. I tak, w przypadku inwestycji w produkcję prosiąt (obszar A) wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi być nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro.

Natomiast jeżeli rolnik planuje inwestycje związane z produkcją mleka krowiego (obszar B) czy bydła mięsnego (obszar C) wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi być nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro.

Wyjątek stanowią gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących. W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 10 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego z wspólnie wnioskujących rolników osiągnie wartość co najmniej 10 tys. euro.

Wnioski podlegają punktacji, która decyduje o kolejności przysługiwania pomocy.

Punkty można było otrzymać za:

a) zwiększenie liczby zwierząt, których inwestycja dotyczy;

b) uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości żywności (rolnik musi wykazać związek pomiędzy planowaną inwestycją, a systemem, w którym uczestniczy);

c) uczestnictwo w systemie rolnictwa ekologicznego (suma powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych i pastwisk trwałych w gospodarstwie objętych tym systemem stanowił co najmniej 50% sumy wszystkich posiadanych gruntów);

d) wiek – młodzi rolnicy mający nie więcej niż 40 lat;

e) inwestycje służące ochronie środowiska naturalnego lub zapobiegające zmianie klimatu.

Szczegółowe informacje na temat typu operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” PROW 2014–2020 dostępne są na stronie ARiMR http://www.arimr.gov.pl.

Informacji udzielają doradcy KPODR w Minikowie pod numerem telefonu: 52 386 72 33, jak również w Oddziałach w Zarzeczewie i Przysieku oraz Biurach Powiatowych.

Źródło: ARiMR

Grażyna Drążkowska

Kujawsko-Pomorski Ośrodek                                        

Doradztwa Rolniczego   

Fot. L. Piechocki

Skip to content