Królowały smak i tradycja-Festiwal Smaku

Po raz czternasty 23 lutego odbył się w Wielgiem Festiwal Smaku – Dzień Faworka.

Organizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Wielgie „Przyszłość” oraz Ośrodek Kultury i Bibliotekę Gminy w Wielgiem. Z gminy Wielgie i zaprzyjaźnionych gmin z powiatu lipnowskiego do konkursu kulinarnego zgłosiło się ponad 70 potraw w kategoriach: napoje alkoholowe, ciasta i desery oraz mięsa i przystawki. Poniżej prezentujemy wybrane przepisy.

Karkówka po królewsku

Składniki: karkówka, Francuska zupa cebulowa Knorr, śmietana „Mazurska”, żółty ser.

Wykonanie: karkówkę pokroić na cienkie plastry i lekko rozbić tłuczkiem do mięs. Obtoczyć je we Francuskiej zupie cebulowej Knorr i pozostawić na 30 minut w temperaturze pokojowej. Na każdy plaster karkówki położyć łyżkę śmietany „Mazurskiej”, a na wierzch starty żółty ser. Całość zapiec w piekarniku przez 55 min.

Pieczone udka z kurczaka z gruszkami i morelami

Składniki: 4 udka z kurczaka, 3 łyżki oleju rzepakowego, 2 łyżki przyprawy do kurczaka pikantnej, 1 szklanka rosołu z kury „Kucharek”, 3 gruszki, suszone morele, 3 cebule, 4 łyżki chrzanu żurawinowego, 4 gałazki natki pietruszki, sól morska, pieprz kolorowy ziarnisty, chili, pieprz cayenne, tymianek.

Wykonanie: przyprawę do kurczaka wymieszać z olejem rzepakowym. Zamarynować udka z kurczaka i przełożyć do lodówki na min. 20 minut (jeżeli jest to możliwe najlepiej marynować udka przez całą noc).

W rondelku, na rozgrzanym oleju, podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę i pokrojone w ćwiartki gruszki (ze skórą, bez gniazd nasiennych). Doprawić tymiankiem, chilli, pieprzem kolorowym. Pod koniec dodać pokrojone na pół suszone morele, zalać rosołem                                                                        i dusić około 5 minut. Udka z kurczaka obsmażyć na patelni. Do żaroodpornego naczynia przelewamy uduszone owoce, układamy na nich kurczaka. Doprawić solą i pieprzem, dodać pietruszkę dla aromatu, a następnie przykryć naczynie folią aluminiową. Kurczaka piec przez ok. 25 minut w temperaturze 180°C.

Udka podajemy z chrzanem żurawinowym udekorowane natką pietruszki.

Schab duszony w śmietanie

Składniki: 1 kg schabu, duży kubeczek śmietany 30%, 2 ząbki czosnku, pieprz czarny i ziołowy, sól, natka pietruszki, zioła jak kto lubi, 3 łyżki brandy.

Wykonanie: schab pokroić jak na kotlety. Przyprawić solą i pieprzem. Smażyć chwilę (aż się zetnie) na rozgrzanym oleju kokosowym razem z płatkami czosnku. Kawałki podsmażonego schabu razem z sosem pozostałym na patelni przełożyć do naczynia żaroodpornego i dodać brandy.

Schab zalać śmietaną i zapiec, po 15 minutach dodać niecałą łyżeczkę pietruszki. Dusić aż schab będzie miękki. Doprawić do smaku. Podawać z ryżem lub kaszą, można podawać z ciemnym pieczywem. Przepis doskonale sprawdza się z płatkami migdałowymi zamiast czosnku, wtedy danie bardziej nadaje się na uroczysty obiad. Danie jest bardzo smaczne, szybkie i wytworne.

Staropolski schab gotowany

Składniki: 1,2 kg schabu, 0,5 szkl. cukru, 1 łyżeczka pieprzu, 8 ząbków czosnku.

Wykonanie: wszystko zalać zimną wodą, tak, żeby mięso było zakryte. Zagotować na wolnym ogniu przez 12 minut. Odstawić na 6 godzin i ponownie zagotować przez 12 minut. Wyjąć z wywaru, obsypać majerankiem. Po całkowitym ostudzeniu wstawić do lodówki.

Galantyna koźlęca

Składniki: mięso koźlęce, wątróbka koźlęca, jajka, przyprawy: sól, pieprz, majeranek, czosnek, ziele angielskie.

Przygotowanie farszu: rozmrożoną tuszkę koźlęcą ugotować w wodzie z dodatkiem kilku marchewek, z dodatkiem selera, pora, kilku cebulek pokrojonych w plastry i przyprawy: ziele angielskie, pieprz, listki laurowe, sól.

Mięso oddzielić od kości, sparzyć wątróbkę, namoczyć 3 bułki.

Wszystko zmielić na maszynce do mięsa. Do tak przygotowanego farszu dodać 3 jajka i wszystko razem wyrobić. Można dodać jeszcze trochę przypraw. Farsz musi być ostry.

Przygotować gazę. Z części mięsa uformować roladę, boki zawiązać sznureczkiem. Tak postąpić z resztą mięsa. Uformowane rolady gotować w wywarze „rosole” z wcześniej gotowanej tuszki. Gotować około 30 minut. Ugotowane i wystudzone rolady pokroić w skośne plastry, poukładać w naczyniu. Przygotować gorący wywar z odpowiednią ilością żelatyny i zalać poukładane w naczyniu plastry galantyny. Zostawić do całkowitego zgęstnienia. Jeśli ugotuje się za dużo rolad to bardzo dobrze smakują też na zimno w połączeniu z ostrym sosem np. tatarskim.

Pieczeń koźlęca

Składniki: tuszka koźlęca przemrożona, cebula, czosnek, sól i przyprawy, olej.

Wykonanie: rozmrożoną tuszkę koźlęcą podzielić na mniejsze porcje posypać solą, pieprzem, majerankiem, dodać czosnek – 2 główki, listek laurowy, ziele angielskie. Tak przygotowane porcje zalać olejem rzepakowym i wszystko razem wymieszać. Ułożyć w naczyniu i wstawić do lodówki lub pozostawić w zimnym miejscu na 12 godzin. Zapeklowane mięso ułożyć w naczyniu żaroodpornym i piec w piekarniku. Kiedy mięso jeszcze nie jest w pełni upieczone dołożyć 3–4 cebule pokrojone w plastry i razem upiec do uzyskania miękkości.

Pulpeciki w occie

Składniki: 1 kg mięsa mielonego, 2 jajka, 1 cebulkę przesmażoną, 1 bułkę namoczoną, sól, pieprz, trochę majeranku, vegeta, – przygotować tak jak na kotlety mielone.

Zalewa: 1 szklanka octu, 5 szklanek wody, 2 czubate łyżki cukru, sól, liść laurowy – 4 szt., pieprz ziarnisty – 6 szt., 2 cebule.

Wykonanie: z mięsa mielonego lepić kulki średniej wielkości. W garnku zagotować wodę (może być rosołek). Później wrzucić klopsiki. Gotować do momentu aż wszystkie wypłyną na wierzch. Ugotowane klopsiki odcedzić. Do garnka wrzucić wszystkie składniki na zalewę octową. Cebulę obrać i pokroić w półplasterki i też wrzucić. Zagotować i wyłączyć. Klopsiki włożyć do słoików. Zalać wcześniej przygotowaną zalewą. Zakręcić i odstawić na co najmniej 2 dni do lodówki.

Ciasto ze szpinakiem „Leśny mech”

Składniki: 1 opakowanie rozmrożonego szpinaku, 2 szklanki cukru, 5 jajek, 1,5 szklanki oleju, 2 szklanki mąki krupczatki, 0,5 szklanki mąki pszennej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, 500 ml śmietany 36%, 1 serek mascarpone, 2 łyżki cukru, owoce na wierzch (wiśnie, truskawki, winogrono, owoc granatu lub inne).

Wykonanie: rozmrozić szpinak odsączyć i odcisnąć. W misce utrzeć jajka z cukrem, dodać mąkę, proszek do pieczenia i olej. Miksować do połączenia składników. Na koniec dodać szpinak i wymieszać łyżką. Wylać na formę i piec ok. 1 godziny w temp. 170°C. Z wystudzonego ciasta odkroić wierzch do równości i pokruszyć go na drobno.

W misce ubić śmietanę, dodać cukier puder i serek mascarpone. Mieszać do połączenia składników. Wylać krem na placek i na wierzch wysypać pokruszone ciasto i owoce. Wstawić do lodówki na 2 godziny.

Malinka

Składniki/ciasto: 6 żółtek, 10 dag cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka cukru waniliowego, 20 dag mąki, 15 dag margaryny.

Galaretka: 50 dag malin, 2 galaretki malinowe.

Beza: 6 białek, 25 dag cukru, 10 dag płatków migdałów.

Masa śmietankowa: 750 ml śmietany 30%, 2 łyżeczki cukru pudru, 3 opakowania śmietan-fix.

Wykonanie:

Ciasto: żółtka utrzeć z cukrem na puch, stopniowo dodając margarynę. Mąkę wymieszać z proszkiem i dodać do ciasta. Podzieli na pół i upiec w dwóch blaszkach.

Beza: białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Wyłożyć na oba ciasta. Jedno posypać płatkami migdałów. Piec po 25 minut w 180°C. Wystudzić.

Masa śmietankowa: kremówkę ubić z cukrem pudrem oraz śmietan-fixem.

Galaretka: maliny (rozmrożone) osuszyć i rozdoabnić. Galaretki rozpuścić w 1,5 szkl. wrzącej wody. Gdy wystygną wyłożyć maliny. Odstawić do stężenia.

Na ciasto bez migdałów wyłożyć kolejno: połowę masy śmietanowej, tężejącą galaretkę i resztę masy śmietanowej. Przykryć ciastem z migdałami. Udekorować malinami.

Babeczki jogurtowe z owocami

Składniki: 2 szklanki mąki pszennej, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, 2/3 szklanki cukru, 11/4 szklanki gęstego jogurtu naturalnego (300 g), 1/3 szklanki oleju, 2 jajka, cukier waniliowy.

Wykonanie: do miski przesiać mąkę wraz z proszkiem do pieczenia, dodać sól i cukier, dokładnie wymieszać. Następnie dodać jogurt, olej, jajka oraz cukier waniliowy.

Owoce umyć i osuszyć. Większe pokroić na kawałki. Wymieszać i posypać nimi babeczki.

Piec w temperaturze 180°C przez około 25–30 minut. Po wystudzeniu można oprószyć cukrem pudrem.  Z podanej proporcji wychodzi 15 babeczek.

przepisy zebrała: Magdalena Włodarska-Kasiuk                                

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Fot. W. Alabrudziński

Skip to content